Samorządowcy mają dość monopolu w energetyce.Konieczne są zmiany

0
1778

W Warmińsko-Mazurskim Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie spotkali się dzisiaj (19.04) samorządowcy z naszego regionu reprezentujący gminy należące do Związku Gmin Warmińsko-Mazurskich oraz tzw. Porozumienia Strzeleńskiego,które skupia gminy z 5 województw. Samorządowcy chcą się  wspólnie domagać ograniczenia monopolu energetycznego, który nie sprzyja racjonalizacji wydatków przez gminy.

Związkowy Zespół branżowy ds. Prawa energetycznego wypracował stanowisko w sprawie zmian w ustawie z dnia 10 kwietnia 1997 r. Prawo energetyczne. Główne założenia proponowanych zmian, mają umożliwić samorządom organizację przetargów na dostawę energii elektrycznej do celów oświetleniowych oraz na konserwację oświetlenia publicznego.

Dotychczas to dostawca energii dyktuje warunki cenowe i formę współpracy przy konserwacji oświetlenia publicznego,a samorządy nie mogą kierować ofert do firm,które zrobiłyby takie usługi taniej ponieważ dostawca energii ma uprzywilejowaną pozycję w stosunku do samorządu i to on dyktuje warunki-mówili przedstawiciele gmin obecnych na spotkaniu. Burmistrz Gminy Strzelno podał nawet kuriozalne przypadki wyłączania oświetlenia na niektórych ulicach w swoim mieście przez dostawcę energii, tylko po to, aby oporną gminę zmusić do podpisania niekorzystnej dla niej umowy na konserwację oświetlenia.

Do Związku Gmin Warmińsko-Mazurskich należą obecnie 64 gminy z naszego regionu. Porozumienie Strzeleńskie, skupia samorządy z 5 województw: wielkopolskiego, lubuskiego, kujawsko-pomorskiego, zachodniopomorskiego i dolnośląskiego. W spotkaniu uczestniczył, na zaproszenie zgromadzonych samorządowców, Poseł na Sejm RP Andrzej Maciejewski, Przewodniczący Sejmowej Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej. Poseł mówił o tym, że niedawno rozmawiał z ministrem Andrzejem Derą z Kancelarii Prezydenta RP Andrzeja Dudy, który zainteresował się projektem i obiecał pomoc przy zmianie korzystnej dla samorządów. Sam poseł Maciejewski zaprosił przedstawicieli gmin na posiedzenie Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej, które odbędzie się w Sejmie 28 kwietnia 2016 r. Podczas posiedzenia Komisji Wójtowie i Burmistrzowie będą mieli okazję naświetlić problemy wynikające z zapisów  ustawy Prawo energetyczne.

Wypowiedź posła Andrzeja Maciejewskiego:

głośnik

 

Wypowiedź Janusza Sypiańskiego dyrektora biura Zarządu Gmin WM

głośnik

 

Fotogaleria

BRAK KOMENTARZY