Ruszył kiosk do darmowych badań NFZ

0
458

Kiosk, w którym można wykonać pomiary medyczne mieści się w Sali Obsługi Klienta Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ przy ul. Głowackiego 14 w Olsztynie. 

W samoobsługowym kiosku klienci mają możliwość wykonania najważniejszych pomiarów medycznych, które określają ryzyko zachorowania na choroby cywilizacyjne. Klient nie zostaje z wynikami sam. Na miejscu jest też profesjonalny doradca, który zaproponuje udział w programach profilaktycznych lub skorzystanie z bezpłatnych diet od NFZ. Ponadto doradca podpowie także, jak wykonać podstawowe pomiary w samoobsługowym kiosku profilaktycznym.

– Wszyscy wiemy, że lepiej zapobiegać chorobom niż je leczyć. Dlatego celem uruchomienia kiosku do pomiarów profilaktycznych są profilaktyka i nauka zachowań prozdrowotnych. – informuje Andrzej Zakrzewski, dyrektor warmińsko-Mazurskiego Oddziału NFZ w Olsztynie. – Projekt wpisuje się w założenia Strategii Narodowego Funduszu Zdrowia na lata 2019-2023. – dodaje.

Samoobsługowe kioski profilaktyczne zapewniają prywatność i bezpieczeństwo osobom, które zdecydują się na wykonanie pomiarów. W kiosku wykonamy pomiary wzrostu, masy ciała, indeksu masy ciała, czyli BMI, składu ciała i ciśnienia tętniczego krwi.

Te podstawowe pomiary medyczne są niezbędne, aby ocenić ryzyko najbardziej niebezpiecznych chorób cywilizacyjnych. Pomiar ciśnienia tętniczego krwi ma pomóc w wykryciu nadciśnienia tętniczego. To właśnie ono bezpośrednio lub pośrednio jest jedną z najczęstszych przyczyn zgonów w Polsce. Nieleczone nadciśnienie tętnicze może doprowadzić m.in. do chorób układu krążenia (w tym zawału serca, niewydolności serca, arytmii), udaru mózgu, chorób nerek czy retinopatii.  Określony na postawie naszego wzrostu i wagi indeks masy ciała, zwany BMI, jest istotny, aby oszacować zagrożenie chorobami związanymi z nadwagą i otyłością, np. cukrzycą, chorobą niedokrwienną serca, miażdżycą. Im wyższa jest wartość BMI ponad normę, tym bardziej wzrasta ryzyko dla zdrowia i życia.

Wyniki pomiarów, wydrukowane bezpośrednio w kiosku, można omówić z doradcą, na stanowisku ds. profilaktyki i promocji zdrowia. Z kiosków mogą korzystać osoby z niepełnosprawnościami, w tym osoby niedowidzące i poruszające się na wózkach inwalidzkich.

Profesjonalni doradcy ds. profilaktyki i promocji zdrowia przedstawią klientom zakres norm wykonanych pomiarów. Co ważne, doradcy nie interpretują wyników. Doradcy udzielą natomiast dokładnych informacji o prowadzonych przez NFZ programach profilaktycznych i doradzą, jak można się do nich zgłosić. Wśród nich są: program Profilaktyka 40 PLUS, Narodowy Program Szczepień przeciw COVID-19, portal Diety.nfz.gov.pl. Konsultant pomoże także założyć Profil Zaufany i aktywować Internetowe Konto Pacjenta.
Aby skorzystać z usług doradcy ds. profilaktyki i promocji zdrowia oraz z pomiarów w kiosku profilaktycznym, wystarczy zapisać się przez stronę internetową Oddziału https://bezkolejki.eu/nfz-olsztyn/ lub przez Telefoniczną Informację Pacjenta – dzwoniąc pod bezpłatny i całodobowy numer 800 190 590.

Punkt jest czynny w godzinach 9.00-12.30 i 13.00-15.30.

BRAK KOMENTARZY