Rusza ważny program wsparcia seniorów

0
193

Mają problemy z samodzielnym funkcjonowaniem, mieszkają samotnie albo ich bliscy nie mogą zapewnić im wystarczającego wsparcia. To właśnie do takich osób skierowany jest program “Korpus Wsparcia Seniorów”.

Olsztyńscy radni zdecydowali o realizacji tego zadania w stolicy Warmii i Mazur. Dzięki temu 60-latkowie i starsi mają szansę na poprawę bezpieczeństwa oraz możliwość samodzielnego funkcjonowania w miejscu zamieszkania.

– Program jest odpowiedzią na wyzwania, jakie stawiają zachodzące procesy demograficznemówi dyrektorka Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Olsztynie, Elżbieta Skaskiewicz. Jest elementem polityki społecznej państwa w zakresie wsparcia działań na rzecz seniorów niesamodzielnych ze względu na wiek oraz stan zdrowia.

Program składa się z dwóch modułów. Pierwszym z nich są usługi sąsiedzkie. Tu pomoc może być świadczona w zakresie m.in. porządkowania domu, przyrządzanie posiłków, wspólnego spędzania czasu, pomoc w robieniu zakupów czy załatwianiu spraw urzędowych. Drugim jest natomiast przekazanie nawet 200 osobom specjalnych opasek bezpieczeństwa.

Seniorzy otrzymają nieodpłatnie monitorującą całodobowo stan zdrowia opaskę na nadgarstek z przyciskiem SOS z możliwością połączenia głosowego z Centrum teleopiekiwyjaśnia zastępczyni prezydenta Olsztyna, Sylwia Rembiszewska-Piątek. Opaska wyposażona jest w inne dodatkowe funkcje takie jak detektor upadku, czujnik zdjęcia opaski, funkcje monitorujące puls i saturację.

Wartość obu działań to prawie 220 tys. złotych. W 80 proc. będą finansowane z budżetu państwa, pozostałe 20 proc. jest wkładem samorządu Olsztyna. Ich realizacja potrwa do końca roku.

BRAK KOMENTARZY