Rusza nowy rządowy program, który sfinansuje strategiczne inwestycje w każdej JST

0
1330
Premier RP Mateusz Morawiecki

Premier Mateusz Morawiecki oraz prezes BGK Beata Daszyńska-Muzyczka ogłosili w  start nowego Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych. Samorządy dostaną do 95 proc. bezzwrotnego dofinansowania na inwestycje, m.in. w infrastrukturę wodno-kanalizacyjną i gospodarkę odpadami.

Ogłaszając start nowego programu premier Mateusz Morawiecki przypomniał, że po 1989 roku brakowało całościowego spojrzenia na gospodarkę, które pomogłoby w budowie polskiego kapitału i jego mobilizacji dla realizacji dużych projektów inwestycyjnych.

 „Montaż linii finansowo-kredytowych pod realizację projektów inwestycyjnych, infrastrukturalnych różnej natury jest filarem Polskiego Ładu. Dlatego dziś z odwagą prezentujemy państwu program inwestycyjny Polskiego Ładu, który ma na celu zlikwidować deficyty polityki gospodarczej III RP”  – mówił premier.

Morawiecki zaznaczył, że najlepszą polityką gospodarczą nie jest jej brak, „ale zsynchronizowane działanie na wielu instrumentach, wśród których inwestycje stanowią jeden z głównych motorów napędowych przyszłości”.

Morawiecki zapowiedział, że wsparcie z nowego programu trafi do wszystkich jednostek samorządowych w całym kraju.

„Nie boimy się prezentować ogromnego programu inwestycji, które dotrą bez wyjątku do każdej gminy i każdego powiatu. Jestem przekonany, że te nowe inwestycje w wiele obszarów doprowadzą do ostatecznego przełamania tego co w rozwoju gospodarczym III RP było niewłaściwe. Doprowadzą do akumulowania kapitału wokół polskich rodzin” – przekonywał premier.

Omawiając szczegóły nowego programu dla samorządów, prezes BGK Beata Daszyńska-Muzyczka zaznaczyła, że skupi się on na inwestycjach, „które będą przynosić największą efektywność, które dadzą nadzieje na dodatkowe przychody dla gmin, ale też podwyższą jakość życia lokalnych społeczeństw”.

Prezes BGK zapowiedziała, że bank planuje na początku dwie pilotażowe edycje programu. Pierwszą uruchomi jeszcze w czerwcu, wtedy też poinformuje o szczegółach programu. Pilotażowe nabory pozwolą zweryfikować priorytetowe dla samorządów obszary inwestycji.

Program obejmuje 35 obszarów gospodarki, a w pierwszym naborze priorytetami będą m.in. inwestycje w infrastrukturę wodno-kanalizacyjną, modernizację źródeł ciepła na zeroemisyjne, czy w gospodarowanie odpadami.

W programie nie ma limitów wartości inwestycji. Oznacza to, że można z niego sfinansować zarówno budowę chodnika, żłobka, ale także kanalizacji czy nowej drogi.

„Chcemy, aby proces realizacji tych inwestycji przebiegał w jak najprostszy sposób. Chcemy się skupić na tym, aby każda jednostka samorządu terytorialnego mogła złożyć wniosek o inwestycję, tą która czekała bardzo długo i która jest kluczowa” – tłumaczyła Daszyńska-Muzyczka.

Jak poinformowała, wnioski mają być składane w sposób elektroniczny, w specjalnie przygotowanej aplikacji programu. „Również analiza wniosku, w oparciu o pewne parametry ma przebiegać automatycznie” – dodała prezes BGK.

Po zakończeniu naboru BGK przekaże zbiorczy raport do komisji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Komisja ta przygotuje rekomendację, na podstawie której Prezes Rady Ministrów zdecyduje o przyznaniu dofinansowania. Informację o przyznaniu dofinansowania samorząd otrzyma w aplikacji, za pośrednictwem której złożył wniosek.

ŹRÓDŁO: PAP

BRAK KOMENTARZY