W piątek, 24 września, rozpoczną się pierwsze prace w związane z przebudową na rondo skrzyżowania DK51 koło Dywit z wjazdem na Osiedle Sterowców i cmentarz komunalny.
Prace, zlokalizowane w pobliżu mostu nad rzeką Wadąg, będą polegały na budowie kanalizacji deszczowej w celu zapewnienia prawidłowego odwodnienia ronda.
Częściowe utrudnienia
Tak więc do wiosny 2022 utrudnienia będą niewielkie, a ruch kierowany ręcznie będzie sporadycznie. Większość robót przy budowie kanalizacji deszczowej będzie toczyła się poza jezdnią i nie będzie powodowała utrudnień w ruchu. Jedynie budowa sieci kanalizacyjnej pod drogą będzie wymagała okresowego zajęcia jednego pasa jezdni. W tym czasie ruch będzie kierowany ręcznie.
Na odcinku, gdzie będą toczyły się prace budowlane będzie obowiązywało ograniczenie prędkości do 50 km/h oraz zakaz wyprzedzania. Taki stan rzeczy potrwa do wiosny 2022 roku, gdy wykonawca wejdzie na skrzyżowanie, a ruch w tym czasie zostanie puszczony obok specjalnie wykonanym objazdem. Wówczas można spodziewać się większych utrudnień, choć ruch w obu kierunkach, zarówno na Olsztyn, jak i na Dobre Miasto będzie się odbywał przez cały czas.
W ramach inwestycji powstaną przejścia dla pieszych, chodniki i zatoki autobusowe. Wykonana zostanie również przebudowa i budowa kanalizacji deszczowej w celu zapewnienia prawidłowego odwodnienia skrzyżowania. Rondo pozwoli na sprawne włączenie do drogi krajowej nr 51 ruchu z kierunku cmentarza i Kieźlin z jednej strony i z os. Sterowców z drugiej poprawiając tym samym bezpieczeństwo na skrzyżowaniu.
Rondo za półtora roku
Fragment DK51 Dywity – Olsztyn to długi, prosty odcinek, na którym kierowcy mają tendencję do rozwijania nadmiernych prędkości, a na którym funkcjonują przejścia dla pieszych i ciąg pieszo-rowerowy. Rondo wraz z wyspami azylu na przejściach dla pieszych uspokoi ruch i poprawi bezpieczeństwo ruchu drogowego. Wykonawcą zadania jest firma Strabag, która za ponad 6,1 mln zł ma wykonać zadanie w ciągu 18 miesięcy. Zgodnie z zawartym porozumieniem koszty inwestycji ponoszą po połowie Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad i gmina Dywity.