Rozpoczyna się walka o Sejm i Senat

0
1042
Sejm RP
Okręg elbląski może stracić jedno miejsce w Sejmie

Senator Lidia Staroń ogłosiła swoją decyzję w sprawie startu w wyborach parlamentarnych do Senatu. Kto jeszcze będzie ubiegał się o poselskie i senatorskie mandaty?
Lidia Staroń przez lata należała do Platformy Obywatelskiej. Była posłanką PO. Na początku 2015 roku, że odchodzi z Platformy. – Zdecydowałam się na kandydowanie do Senatu, bo zgodnie z prawem kandydat niezależny nie może startować do Sejmu, natomiast zarówno senator, jak i poseł mają takie same możliwości pomocy ludziom i tworzenia dobrego prawa – oznajmiła wtedy.
Był to odważny ruch, bo w wyborach do Senatu wystartowała jako niezależna kandydatka.

– Moją partią są ludzie – mówiła Lidia Staroń w 2019 odpowiadając na pytanie o współpracę czy poparcie ze strony PiS. Okręg olsztyński, w którym startuje Lidia Staroń, jest jedynym w kraju, gdzie prawicowe ugrupowanie zrezygnowało z wystawienia własnego kandydata.
Jakie ma obecnie plany senator Staroń? – Tak, będę startowała, żeby być dalej senatorem, żeby dalej pomagać. Tych spraw, tych potrzeb jest tak dużo, że będę miała co robić. Oczywiście trzeba skończyć sprawę notariatu, czyli nagrywanie czynności, także wprowadzić dalsze zmiany dla spółdzielców – powiedziała senator Staroń. – Chodzi o sprawy dotyczące wyborów w spółdzielniach, by lokatorzy sami wybierali radę nadzorczą, prezesa, cały zarząd. Żeby wybierali ich w wyborach tajnych podobnie, jak w wyborach samorządowych – stwierdziła parlamentarzystka.
Biorąc pod uwagę silną pozycję Lidi Staroń to jeżeli chodzi o Senat to mandatu może być pewna. Wiadomo, że nieoficjalnie mówi się o starcie do Senatu Piotra Grzymowicza, prezydenta Olsztyna.

Biorąc jednak pod uwagę widmo porażki, raczej będzie próbował swoich sił w wyborach do Sejmu. Osoby znającą lokalną scenę polityczną wskazują, że mógłby znaleźć się na listach PO. Podobnie, jak poseł Porozumienia Michał Wypij.
Co z PiS-em?Cztery lata temu PiS wprowadził z Olsztyna do Sejmu aż pięciu posłów. A już wiadomo, że miejsca na listach wyborczych zwolnili Michał Wypij, który został przy Jarosławie Gowinie w czasie kryzysu w Zjednoczonej Prawicy, i Wojciech Maksymowicz, kiedyś w PiS, dziś poseł niezrzeszony.
Głośno jest o aktywności w Olsztynie wiceminister rozwoju i technologii Olgi Semeniuk.
Region aktywnie wizytuje też wiceszef MSWiA i warszawski radny Błażej Poboży. W 2015 r. bez powodzenia startował do Sejmu z okręgu mazowieckiego.

BRAK KOMENTARZY