Rozpoczyna się Rajd Polski na szutrach Mazur

0
173
Źródło: warmia.mazury.pl

Niezwykle mocna stawka zawodników ruszy do walki z Mikołajek, a rywalizację zakończy na ulicach Warszawy. Wydarzenie wspiera samorząd województwa.

Rajd Polski – drugi najstarszy na świecie – obchodzi w tym roku setne urodziny. Pierwsza edycja tych zawodów odbyła się w 1921 r. W swojej historii sześć raz stanowił rundę mistrzostw świata (1973, 2009, 2014-2017) i aż 51. razy był zaliczany do kalendarza europejskiego czempionatu. ORLEN 77. Rajd Polski to jednocześnie druga runda w sezonie ProfiAuto Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski. Łącznie organizatorzy przyjęli 102 zgłoszenia, z czego 76 załóg powalczy o punkty do czempionatu Starego Kontynentu, a 46 do mistrzostw Polski. W stawce mamy 44 samochody Rally2 (dawniej R5), czyli najszybsze i najbardziej zaawansowane konstrukcje dopuszczone do rajdów w Polsce i Europie. – Od 2005 roku Rajd Polski na stałe wpisał się do kalendarza najważniejszych wydarzeń sportowych na Warmii i Mazurach. A szutrowe trasy, które położone są w urokliwych miejscach, cieszą się olbrzymim zainteresowaniem wśród uczestników tego prestiżowego wydarzenia. Z naszej gościnności znakomici sportowcy korzystają również podczas treningów przed innymi najważniejszymi zawodami na świecie. Ta tendencja jest spójna ze staraniami samorządu województwa warmińsko-mazurskiego, który wielką wagę przywiązuje do promocji sportowych walorów regionu – przyznaje Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa.
Zaciętą rywalizację zwiastuje liczne grono zawodników, których możemy zaliczyć do faworytów ORLEN 77. Rajdu Polski. Wśród nich jest trójka kierowców mających już na swoim koncie zwycięstwa w Mikołajkach: Aleksiej Łukjaniuk (Rosja, Citroen C3 Rally2), Andreas Mikkelsen (Norwegia, Skoda Fabia Rally2) oraz Nikołaj Griazin (Rosja, Volkswagen Polo GTI R5). Kandydatami do miejsca na podium są także zawodnicy z doświadczeniem z mistrzostw świata: Craig Breen (Irlandia, Hyundai i20 R5), Nil Solans (Hiszpania, Skoda Fabia Rally2), Simone Tempestini (Rumunia, Skoda Fabia Rally2) czy też Grégoire Munster – trzeci zawodnik ubiegłorocznych mistrzostw Europy (Luksemburg, Skoda Fabia Rally2).
Na czołowe lokaty liczą również polscy kierowcy, z trzema mistrzami kraju na czele: Grzegorzem Grzybem (2016, 2018), Wojciechem Chuchałą (2014) i Mikołajem Marczykiem (2019). Cała trójka na Mazurach skorzysta z najnowszej wersji Skody Fabii Rally2.
Na szutrowych trasach nie zabraknie ponadto przedstawicieli Warmii i Mazur. O cenne punkty powalczą: Adrian Chwietczuk, Radosław Typa i zasiadający na fotelu pilota – Sebastian Rozwadowski.

BRAK KOMENTARZY