Rozpoczyna się egzamin maturalny

0
492
Zdjęcie archiwalne

W poniedziałek, 8 czerwca rozpoczynają się matury. Uczniowie będą pisali egzaminy na arkuszach z majową datą, przypilnują ich nie tylko nauczyciele, a ustne egzaminy będą przeprowadzane tylko w wyjątkowych przypadkach – co jeszcze będzie inaczej niż zazwyczaj?

Ze względu na epidemię Covid-19 w maju nie odbyły się w Polsce matury. O tym, że egzamin dojrzałości nie zostanie przeprowadzony w tradycyjnym terminie, w pierwszej połowie kwietnia poinformował premier Mateusz Morawiecki. Dwa tygodniu później minister edukacji Dariusz Piontkowski ogłosił nowy harmonogram egzaminów. Egzaminy pisemne potrwają od 8 do 29 czerwca. Szkoły muszą – w myśl wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego – zapewnić odpowiednie warunki dla zminimalizowania ryzyka zakażenia. Do matury podejdzie w tym roku około 272 tys. zdających.

Egzaminy na poziomie podstawowym

W poniedziałek, o godzinie 9.00 maturzyści przystąpią do obowiązkowego pisemnego egzaminu z języka polskiego na poziomie podstawowym.

Zdający muszą przystąpić w sumie do trzech egzaminów pisemnych na poziomie podstawowym: z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego (absolwenci szkół lub oddziałów z językiem nauczania danej mniejszości narodowej muszą jeszcze podejść do egzaminu z tego przedmiotu).

Pisemny egzamin z matematyki na poziomie podstawowym odbędzie się we wtorek, 9 czerwca. W zależności od tego, jaki język nowożytny wybierze maturzysta, do egzaminu z tego przedmiotu podejdzie np. 10 czerwca (z języka angielskiego), 18 czerwca (z języka niemieckiego), 26 czerwca (z języka rosyjskiego) czy 23 czerwca (z języka francuskiego).

Egzaminy na poziomie rozszerzonym

Abiturienci muszą również obowiązkowo przystąpić do egzaminu maturalnego z jednego (a maksymalnie sześciu) przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym. Wybory maturzystów w tym zakresie są najczęściej podyktowane wymaganiami rekrutacyjnymi określonymi przez szkoły wyższe.

Pierwszy egzamin na poziomie rozszerzonym odbędzie się w pierwszym dniu matur – 8 czerwca o godz. 14.00 absolwenci liceów i techników będą mogli przystąpić do sprawdzianu z języka polskiego.

Najczęściej jednak abiturienci wybierają rozszerzony egzamin z języka angielskiego (60 proc. zdających), geografii (26,6 proc.) i matematyki (24,2 proc.). Na rozszerzony język polski zdecydował się co piąty absolwent (22,3 proc.).

Czerwcowa matura, majowe arkusze

„Ze względu na zmianę terminu egzaminu maturalnego w terminie głównym w 2020 r., na stronie tytułowej arkusza podany będzie termin egzaminu maturalnego, w jakim pierwotnie miał się on odbyć (w maju 2020 r.; druk arkuszy egzaminacyjnych zakończył się w marcu 2020 r.)” – informuje Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Za MEN podajemy terminy wydrukowane na stronie tytułowej arkuszy egzaminacyjnych oraz terminy, w których egzamin z każdego przedmiotu zostanie faktycznie przeprowadzony.

Kto pilnuje?

W tym roku zmienione zostały przepisy dotyczące zespołów nadzorujących przebieg pisemnych egzaminów maturalnych. W razie problemów ze skompletowaniem składu z nauczycieli uczących w szkole oraz w innych szkołach, w skład zespołu mogą wejść także: osoby posiadające kwalifikacje wymagane do zajmowania stanowiska nauczyciela niezatrudnione w szkole lub placówce oświatowej, przedstawiciele organu sprawującego nadzór pedagogiczny, uczelni, placówki doskonalenia nauczycieli i poradni psychologiczno-pedagogicznej (w tym poradni specjalistycznej) oraz nieposiadający kwalifikacji wymaganych do zajmowania stanowiska nauczyciela.

Ogłoszenie wyników 11 sierpnia

Prace maturzystów zostaną sprawdzone przez egzaminatorów. Aby zdać maturę maturzysta musi z wszystkich przedmiotów obowiązkowych uzyskać co najmniej 30 proc. punktów możliwych do uzyskania. Świadectwa zostaną przesłane do szkół przez okręgowe komisje egzaminacyjne do 11 sierpnia. Tego samego dnia ogłoszone zostaną również ogólnopolskie wyniki tegorocznego egzaminu maturalnego.

Maturzysta, który nie zda jednego obowiązkowego egzaminu, ma prawo do poprawki 8 września. Abiturient, który nie zda więcej niż jednego egzaminu, może poprawiać je dopiero za rok.

Źródło: Serwis Samorządowy PAP

BRAK KOMENTARZY