Rozpoczęła się cisza wyborcza. Czego nie można robić podczas jej trwania?

0
622

13 października odbędą się w Polsce wybory parlamentarne. O północy z piątku na sobotę rozpoczęła się cisza wyborcza. Sprawdziliśmy jakie zasady obowiązują podczas trwania ciszy wyborczej.

Cisza wyborcza rozpoczyna się dokładnie o północy przed dniem głosowania i trwa aż do zamknięcia wszystkich lokali wyborczych. W tym czasie zabronione jest prowadzenie jakiejkolwiek kampanii wyborczej kandydatów.

Podczas ciszy wyborczej zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej. Nie można zwoływać zgromadzeń, organizować pochodów i manifestacji, a także wygłaszać przemówień. Nie można również rozwieszać plakatów wyborczych, rozdawać ulotek, a także w żaden inny sposób promować kandydatów.

Tak jak w radiu i telewizji, podobnie w internecie obowiązuje cisza wyborcza. Przed jej rozpoczęciem nie trzeba usuwać wpisów, materiałów agitacyjnych, a także wyników sondaży przedwyborczych umieszczonych sieci. Nie można jednak po rozpoczęciu ciszy wyborczej dokonywać w nich zmian, a także nie można publikować nowych materiałów.

Należy bardzo uważać, aby nie naruszyć ciszy wyborczej w internecie, ponieważ zabronione jest podczas jej trwania,  zakładanie grup, wydarzeń, stron kampanii i kandydatów w wyborach samorządowych, ale również nie wolno np. w komentarzach wygłaszać stronniczych opinii na temat danego kandydata.

Kary za naruszenie ciszy wyborczej w Polsce są bardzo dotkliwe. Kara grzywny standardowo wynosi od 20 do 5000 złotych. Bardzo duża kara, ponieważ zaczynająca się od 500 tys. zł, grozi za publikację sondaży w czasie ciszy wyborczej. Chodzi zarówno o sondaże przedwyborcze dotyczące przewidywanych zachowań wyborców, wyników wyborów, jak i sondaże prowadzone w dniu głosowania.

BRAK KOMENTARZY