Rozpoczął się proces byłego komendanta straży pożarnej w Kętrzynie

0
221

Przed Sądem Rejonowym w Kętrzynie rozpoczął się proces Szymona S. oskarżonego o przekroczenie uprawnień i podżeganie do składania fałszywych zeznań w związku z tragicznym wypadkiem podczas ćwiczeń.

Prokuratura Rejonowa w Giżycku 23 lutego 2022 r. skierowała do Sądu Rejonowego w Kętrzynie akt oskarżenia przeciwko Szymonowi S. o przekroczenie uprawnień i podżeganie do składania fałszywych zeznań w związku z tragicznym wypadkiem podczas ćwiczeń na terenie Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Kętrzynie.

Według ustaleń prokuratora, Szymon S. jako Komendant Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kętrzynie, po zaistnieniu w dniu 14 czerwcu 2018 r. wypadku na terenie Komendy, w którym poważne obrażenia odniósł strażak Maciej C. (zmarł 14 lipca 2018 r.), miał podżegać pięciu innych, bezpośrednio mu podległych strażaków do składania fałszywych zeznań, co do rzeczywistego przebiegu wypadku i jego przyczyn. Zdaniem prokuratora, oskarżony miał polecać im trzymanie się jednej ustalonej wersji zdarzeń zatajającej fakt, że w trakcie przeprowadzanego szkolenia oddawano skoki z wysokości na skokochron. W wyniku takich działań oskarżonego strażacy mieli złożyć fałszywe zeznania podczas przesłuchania w komendzie kętrzyńskiej policji w dniu 18 czerwca 2018 r.

Proces w tej sprawie rozpoczął się 31 maja 2022 r. przed Sądem Rejonowym w Kętrzynie. Szymon S. nie przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu i złożył obszerne wyjaśnienia.

Kolejny termin rozprawy został wyznaczony na 26 lipca 2022 r. na godz. 9.

Wcześniej zapadły już prawomocne wyroki wobec Marcina L. – strażaka, odpowiedzialnego za bezpieczeństwo funkcjonariuszy podczas ćwiczeń, oskarżonego m. in. o nieumyślne spowodowanie śmierci Macieja L., jak również wobec pięciu strażaków oskarżonych o złożenie fałszywych zeznań w związku z nieszczęśliwym wypadkiem, który wydarzył się podczas tych ćwiczeń

BRAK KOMENTARZY