Rozbita liczna grupa przestępcza. Sprzedawali gaz do stacji paliw

0
634

Blisko 190 funkcjonariuszy z CBŚP i KAS wzięło udział w akcji rozbicia zorganizowanej grupy przestępczej, która wprowadzała do obrotu gaz grzewczy jako napędowy za pośrednictwem stacji LPG. Działania przeprowadzono w czterech województwach, w tym na Warmii i Mazurach. 

Policjanci Centralnego Biura Śledczego Policji oraz funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej przeprowadzili wspólne działania w województwach mazowieckim, warmińsko-mazurskim, pomorskim i kujawsko-pomorskim. – Wzięło w nich udział blisko 190 funkcjonariuszy, którzy przeszukali 70 lokalizacji, w tym miejsca zamieszkania, użytkowania i dokumentację, komputery, nośniki danych i telefony – podała nadkom. Iwona Jurkiewicz z CBŚP.
Sprzedawali stacjom LPG
Zatrzymano 17 osób, które zostały doprowadzone do Prokuratury Okręgowej w Siedlcach. Jej rzeczniczka prokurator Krystyna Gołąbek wyjaśniła, na czym polegał przestępczy proceder. Rozpoczynał się legalnym nabyciem gazu płynnego LPG w składach podatkowych prowadzonych przez spółkę działającą na rynku energetycznym. Następnie gaz był przewożony do składu podatkowego prowadzonego przez członków grupy, gdzie tworzono fałszywą dokumentację. – Z dokumentów wynikało, że większość legalnie zakupionego gazu jest sprzedawana dalej jako gaz grzewczy, nieobjęty podatkiem akcyzowym i opłatą paliwową. W rzeczywistości większość gazu była sprzedawana, po konkurencyjnych cenach, jako paliwo silnikowe kilkudziesięciu stacjom LPG – podała prokuratura.
Milionowe straty
Grupa działała od stycznia 2018 r. do kwietnia 2021 r. na terenie województw: mazowieckiego, łódzkiego i warmińsko–mazurskiego. – Oszacowano, że w okresie tylko sześciu miesięcy, Skarb Państwa mógł być narażony na straty ponad 4 mln zł. Trwają wyliczenia strat, jakie mógł ponieść Skarb Państwa w całym okresie działania grupy – przekazała Anita Wielanek, rzecznik prasowy szefa Krajowej Administracji Skarbowej.
ŹRÓDŁO: PAP

BRAK KOMENTARZY