Rocznica objawień maryjnych w Gietrzwałdzie

0
819

– Ktoś ma wielkie osiągnięcia artystyczne, a pod względem moralnym jest na samym dnie. Ktoś odnosi sukces zawodowy przy jednoczesnym fiasku w życiu rodzinnym. Ktoś szczyci się bogactwem materialnym, a zarazem zdradza ogromne ubóstwo duchowe – powiedział bp Andrzej Jeż, ordynariusz diecezji tarnowskiej podczas homilii wygłoszonej w Gietrzwałdzie.

W Gietrzwałdzie obyły się uroczystości odpustowe Narodzenia Najświętszej Maryi Panny związane z 144. rocznicą objawień Matki Bożej w Gietrzwałdzie oraz 55. dożynki archidiecezjalne.

Wszystkich zebranych przywitał abp Józef Górzyński, metropolita warmiński. Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił bp Andrzej Jeż, ordynariusz diecezji tarnowskiej.

Na wstępie homilii biskup nakreślił tło społeczne i historyczne objawień Matki Bożej w Gietrzwałdzie. Wskazywał, że ówczesna ludność Warmii charakteryzowała się mocną wiarą, która uzdolniła ich serca do przyjęcia Jej przesłania z otwartym sercem. Dzięki temu orędzie Maryi rozpowszechniło się na cały naród polski, doprowadzając do przebudzenia ducha polskości we wszystkich zaborach. Podkreślał, że „w tym miejscu Polacy pochodzący z różnych stron poczuli, że nie są narodem skazanym na wymarcie, lecz że mają przed sobą przyszłość, ku której poprowadzi ich Matka”. Wspominał słowa bp. Jerzego Ablewicza z 2 lutego 1969 r., wypowiedziane podczas uroczystości rekoronacji obrazu Matki Bożej Gietrzwałdzkiej, który nazwał Gietrzwałd „szkołą, w której uczy Maryja, wielka nauczycielka i wychowawczyni naszego narodu. To szkoła, gdzie uczy się sztuki ponad wszystkie sztuki – sztuki życia”.

– Dlatego Maryja prowadzi nas ku odnowie człowieczeństwa. – Żyjemy w społeczeństwie ludzi coraz lepiej wykształconych, którzy jednocześnie dopuszczają się wielu nieetycznych zachowań – dotyczy to także nas, chrześcijan. Wiemy, jak sprawić, żeby ludzie szybciej przyswajali sobie wiedzę, ale zapominamy o wysiłku, jaki trzeba włożyć w formację moralną człowieka, we właściwe ukształtowanie sumienia – mówił ordynariusz diecezji tarnowskiej.

ŹRÓDŁO: Archidiecezja Warmińska

BRAK KOMENTARZY