RIO do gmin o podatkach lokalnych

0
1580

Gminy nie powinny zwlekać z podejmowaniem uchwał podatkowych na 2016 r. – przypomina RIO w Warszawie. W pierwszej kolejności powinny one ustanawiać istnienie obowiązku podatkowego, a następnie wskazywać wysokość stawek, przy czym zapisy te mogą znaleźć odzwierciedlenie w jednej uchwale dotyczącej danej opłaty/podatku.

RIO w Warszawie przygotowała szczegółową instrukcję dotyczącą przygotowywania uchwał dotyczących podatków i opłat lokalnych na 2016 r. Izba przypomniała w niej o najważniejszych zmianach w przepisach dotyczących lokalnych danin oraz o najważniejszych obowiązkach gmin związanych z uchwalaniem nowych stawek na 2016 r.

W wyjaśnieniach RIO uczula gminy, aby szczególną uwagę zwróciły na datę wejścia w życie uchwały podatkowej tak, aby posiadała ona moc obowiązującą od 1 stycznia 2016 r.

Izba zwróciła także uwagę, aby przy podejmowaniu ww. uchwał samorządy pamiętały o szeregu istotnych zmian wynikających z nowelizacji ustaw podatkowych. Chodzi przede wszystkim o zmiany w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych wprowadzone ustawą z dnia 25 czerwca 2015 r o zmianie ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (Dz.U. z 2015 r., poz. 1283).

Regulacja wprowadziła m.in. zwolnienie z podatku od nieruchomości dla gruntów i budynków lub ich części, stanowiących własność gminy, z wyjątkiem zajętych na działalność gospodarczą lub będących w posiadaniu innych niż gmina jednostek sektora finansów publicznych oraz pozostałych podmiotów.

Tym samym od 1 stycznia 2016 r zniesiono obowiązek płacenia przez gminy podatku od gruntów i budynków stanowiących własność gminy, o ile nie zostały one przekazane w posiadanie innym podmiotom lub zajęte pod działalność gospodarczą. Szczegółowy wykaz zmian w instrukcji RIO poniżej.

Jednocześnie RIO przypomniała, że w przypadku nieuchwalenia stawek podatków lub opłat lokalnych, o których mowa w art. 5 ust. 1, art. 10 ust. 1 oraz art. 19 pkt 1 lit. a-d, stosuje się stawki obowiązujące w roku poprzedzającym rok podatkowy.

Z kolei w przypadku nieuchwalenia stawek podatku od środków transportowych, jeśli stawki minimalne dla poszczególnych rodzajów pojazdów są wyższe od stawek uchwalonych na rok poprzedzający rok podatkowy – stosuje się odpowiednie stawki wynikające z załączników nr 1-3 do ustawy.

Ponadto izba wskazała, że w przypadku podejmowania uchwał dotyczących zwolnień w podatkach i opłatach lokalnych należy pamiętać, że w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych brak jest delegacji do wprowadzenia zwolnień podmiotowych (określenia, kto może korzystać ze zwolnienia), bądź zwolnień o charakterze mieszanym podmiotowo-przedmiotowym (kto w stosunku do jakich przedmiotów objęty jest zwolnieniem).

źródło: PAP.

BRAK KOMENTARZY