Rekordowa kwesta na olsztyńskich cemntarzach

0
356

Takiego wyniku jeszcze nie było! Podczas dorocznej kwesty 1 listopada na olsztyńskich cmentarzach zebranych zostało 23 566 zł.

To była już XVII edycja zbiórki na rzecz ratowania zabytkowych cmentarzy stolicy regionu. Tradycyjnie już wzięło w niej udział wielu ludzi kultury, dziennikarzy, sportowców, samorządowców, polityków. Łącznie na nekropoliach przy ul. Poprzecznej i w Dywitach z puszkami pojawiło się ponad 40 wolontariuszy.

23 566 złotych to najwyższy z dotychczasowych rezultatów. Bez wątpienia przyczyniła się do tego także dobra aura, która sprawiła, że nekropolie były licznie odwiedzane przez olsztynian i przyjezdnych.

Dziękujemy wszystkim darczyńcom za szczodrość, wolontariuszom za ofiarność i poświęcony czas, harcerzom z Hufca Rodło za pomoc, pracownikom Zakładu Cmentarzy Komunalnych za organizację i obsługę kwesty – mówią przedstawiciele organizującego kwestę Społecznego Komitetu Ratowania Dawnych Cmentarzy na Warmii i Mazurach. – Dzięki Wam w przyszłym roku uratowany zostanie kolejny fragment cmentarza św. Jakuba. Do zobaczenia za rok!

Zbiórka na rzecz ratowania dawnych cmentarzy prowadzona jest od 2003 roku. Przed tegoroczną akcją zebrano ok. 300 tys. złotych. Renowacje wspierane są także przez budżet miasta Olsztyna. Od 2006 roku na ten przeznaczono prawie 800 tys. złotych.

Dzięki tym pieniądzom możliwe było odrestaurowanie wielu mogił, krzyży, ogrodzeń, a także kaplic na historycznych nekropoliach stolicy regionu – św. Jakuba, św. Józefa oraz św. Jana Nepomucena w Dajtkach.

BRAK KOMENTARZY