Punkt szczepień przy Mariańskiej w Olsztynie gotowy, ale brakuje szczepionek

0
308

Praktycznie od podstaw przygotowane zostało miejsce, w którym ma działać Punkt Szczepień Powszechnych. Aby mógł zacząć funkcjonować niezbędna jest decyzja NFZ oraz szczepionki.

Na potrzeby punktu zaadoptowana została sala gimnastyczna przy ul. Mariańskiej. Najważniejsza część prac związana z jego przygotowaniem do uruchomienia została już zrealizowana. – Musieliśmy przygotować odpowiednią infrastrukturę i zabezpieczyć kadrę – informuje zastępca prezydenta Olsztyna, Ewa Kaliszuk. – Powstały specjalne boksy, mamy zapewnione umeblowanie, ustawiamy jeszcze komputery i podłączamy sieć informatyczną. Także praktycznie jesteśmy gotowi do rozpoczęcia szczepień.

Teraz, aby rozpocząć szczepienia, niezbędne są dwie rzeczy – zaakceptowanie punktu przez Narodowy Fundusz Zdrowia oraz zaopatrzenie go w szczepionki. Odbiór przez NFZ ma się odbyć w poniedziałek (19 kwietnia). Jednak  ze szczepionkami sprawa jest trudniejsza. – Moglibyśmy rozpocząć akcję w tym punkcie w każdej chwili, ale z moich informacji wynika, że brakuje szczepionek – mówi prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz. – Taka sytuacja jest też w innych miastach, w których powstają takie punkty. Bardzo mnie to niepokoi, bo odwlekanie rozpoczęcia szczepień na dużą skalę to niebezpieczeństwo kolejnych zachorowań. Apeluję więc do rządu o jak najszybsze uruchomienie tego punktu i nieczekanie aż do maja.

Za punkt przy ul. Mariańskiej odpowiada Miejski Szpital Zespolony. Według przedstawicieli placówki będzie można każdego dnia szczepić tam ok. 60 osób na godzinę, czyli 3,6 tys. osób tygodniowo. Punkt będzie czynny sześć dni w tygodniu po 10 godzin na dobę. – Punkt jest blisko szpitala, a to dla nas bardzo istotne – mówi koordynator izby przyjęć MSZ, Łukasz Smyk. – Choćby ze względu na możliwość przechowywania w odpowiednich warunkach większej liczby szczepionek. To także doskonałe zaplecze specjalistów oraz niezbędnego sprzętu.

W Olsztynie będą uruchomione dwa Punkty Szczepień Powszechnych. Drugi będzie znajdować się w przychodni przy ul. Dworcowej.

BRAK KOMENTARZY