Przygotowania do wielkiej przebudowy Planetarium w Olsztynie

0
324

Ratusz rozpisał przetarg na wykonanie przebudowy Olsztyńskiego Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego. To jedna z najważniejsztych inwestycji w stolicy regionu.
– Przedmiotem zamówienia jest wykonanie dokumentacji projektowej przebudowy Olsztyńskiego Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego – czytamy w ogłoszeniu.
Zakres prac do wykonania obejmuje m.in. opracowanie dokumentacji projektowej przebudowy Olsztyńskiego Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego. Chodzi o przebudowę pomieszczeń “w celu dostosowania do założeń dofinansowania projektu”.
Dotyczy to przeniesienia kas, przebudowę szatni i części pomieszczeń biurowych. To także modernizacja sali projekcyjnej polegająca na wymianie aparatury projekcyjnej, ekranu, nagłośnienia oraz foteli. Dochodzi do tego montaż multimedialnych systemów oraz interaktywnych eksponatów, a także adaptacji pomieszczeń biblioteki na interaktywnie zaaranżowaną przestrzeń bazy kosmicznej.

Szczegóły przetargu
– Wykonawca zobowiązany jest zrealizować przedmiot zamówienia w terminie 70 miesięcy od dnia podpisania umowy, w tym etap I (opracowanie koncepcji i sporządzenie dokumentacji) 10 miesięcy od dnia podpisania umowy – czytamy w specyfikacji przetargowej.
Projekt opiewa na około 30 mln zł. Uroczyste otwarcie Planetarium miało miejsce 19 lutego 1973 roku – w pięćsetną rocznicę urodzin astronoma. Gmach został zaprojektowany przez Ludomira Gosławskiego, a znajdujące się w centrum budynku atrium zostało ozdobione mozaiką emaliowanych elementów autorstwa wybitnego artysty Stefana Knapp’a. W pierwszych latach działalności Planetarium funkcjonowało pod nazwą Planetarium Lotów Kosmicznych, która pochodziła od zainstalowanego wówczas analogowego projektora Raumflug-Planetarium produkcji Carl Zeiss Jena. Ten projektor był używany aż do roku 2012, kiedy to Planetarium wyposażone zostało w nowy, cyfrowy, system projekcyjny DigitalSky 2 umożliwiający wyświetlanie seansów w technologii FullDome.

Kilkadziesiąt tysięcy widzów 

Modernizacja ta znacząco poszerzyła zakres tematyczny pokazów planetaryjnych, które obecnie wykraczają poza tematyką astronomiczną, a także umożliwiła organizowanie koncertów pod niebem planetarium. Pokazy prezentowane są w klimatyzowanej sali i może w nich uczestniczyć jednocześnie 160 widzów. W hallu Planetarium prezentowane są czasowe wystawy plastyczne o tematyce nawiązującej do astronomii i przyrody. Olsztyńskie Planetarium jest jedną z głównych atrakcji Olsztyna. Na co dzień, w ciągu roku szkolnego, bywają tu uczniowie szkół podstawowych i średnich, a latem odwiedzają je przede wszystkim turyści. W sumie koło 70 tysięcy widzów.
Krystyna Kowalska

BRAK KOMENTARZY