Przejścia dla zwierząt na S61. Unikalne zdjęcie

0
284

Na początku października fotopułapka umieszczona na górnym przejściu dla zwierząt nad drogą ekspresową S61, znajdującym się pomiędzy węzłami Kalinowo i Raczki, zarejestrowała przejście dorosłego osobnika rysia.

Unikalne zdjęcie rysia jest jednym z wielu, jakie wykonały fotopułapki ustawione na tym odcinku S61 w ramach monitoringu powykonawczego, który rozpoczął się jesienią ubiegłego roku. -Badania przyrodnicze będą prowadzone przez 5 lat, a ich celem będzie weryfikacja faktycznego oddziaływania inwestycji po jej powstaniu. Oceniona zostanie również funkcjonalność i skuteczność działań minimalizujących zastosowanych przy realizacji inwestycji. Gatunkami wymagającymi szczególnej uwagi podczas monitoringu są ssaki (w tym nietoperze), płazy oraz ptakipodkreśla Katarzyna Kozłowska, rzeczniczka olsztyńskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. 

Działania ograniczające śmiertelność fauny przy drogach

Zdjęcia rysia wykazały, jak ważne i potrzebne są przejścia dla dzikich zwierząt oraz ich właściwa lokalizacja. Ryś to gatunek dużego kota zasiedlający głównie obszary leśne, choć nie gardzący też gęstymi młodnikami czy zakrzaczeniami. W okresie dyspersji (poszukiwania nowych siedlisk) oraz rui rysie aktywnie przemieszczają się po swoim terytorium w poszukiwaniu samic swojego gatunku. Na jedno terytorium samca przypada kilka terytoriów samic.

Ryś uwieczniony na zdjęciach z fotopułapki wydaje się kierować w stronę Puszczy Augustowskiej, która znajduje się w odległości ok. 15 km na wschód od górnego przejścia dla zwierząt. Najnowsze dane z 2021 r. wskazują, że Puszczę Augustowską zamieszkuje obecnie ok. 15 osobników rysia, stąd możliwe też jest, że sfotografowany osobnik wraca na swoje stałe terytorium. Aby uzyskać dokładniejsze dane, trzeba by wykonać szczegółowe badania z wykorzystaniem telemetrii satelitarnej.

-Najważniejszą jednak informacją jest to, że wykonane dużym nakładem sił i środków finansowych górne przejście dla zwierząt w 100 proc. spełniło swoją funkcję i umożliwiło ściśle chronionemu w myśl polskiego i międzynarodowego prawa rzadkiemu drapieżnikowi bezpieczne przekroczenie ruchliwej drogi informuje rzeczniczka GDDKiA w Olsztynie. 

Duża skuteczność zastosowanych rozwiązań

Ponadto, przejście to stanowi także stały korytarz migracyjny dla innych większych i mniejszych zwierząt, w tym saren, jeleni, ale i łosi. Zainstalowane na obiekcie fotopułapki zarejestrowały obecność dużego samca łosia, który w przeciągu kilku dni kilkukrotnie wykorzystał górne przejście dla zwierząt. Kilka miesięcy wcześniej zaś zaobserwowano młodocianego (zeszłorocznego łoszaka) łosia na zejściu z górnego przejścia. Wszystkie sytuacje, gdy tak duże zwierzęta wykorzystują przejścia dla zwierząt i nie wkraczają na jezdnię, wskazują na poprawę bezpieczeństwa na drodze i minimalizację niebezpiecznych kolizji z udziałem dużych zwierząt.

BRAK KOMENTARZY