Projekt „Uruchom serce bliźniemu” to większe szanse na przeżycie dla wielu z nas

0
2839

Prawie 300 uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z województwa wzięło udział w konkursie kończącym drugą edycję projektu „Uruchom serce bliźniemu”. Konkurs ma na celu wykształcenie w młodych ludziach aktywnej postawy niesienia pierwszej pomocy poszkodowanym oraz przekonania, że potrafią takiej pomocy udzielać. Zwycięskie drużyny otrzymały Puchar Wojewody Warmińsko-Mazurskiego, dyplomy oraz nagrody rzeczowe.

W konkursie składającym się z części teoretycznej i praktycznej, sprawdzających wiedzę nabytą podczas szkoleń uczestniczył wojewoda Artur Chojecki.

-Gratuluję wszystkim, którzy zdecydowali się przystąpić do tego konkursu. Wasza obecność tutaj oznacza, że rozumiecie jak ważne jest posiadanie umiejętności udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, zwłaszcza w sytuacjach kiedy zagrożone jest czyjeś życie. Wiem, że szkolenia i zajęcia praktyczne, w których uczestniczyliście na pewno zaprocentują. Z pewnością, jeśli zajdzie taka potrzeba, bez obaw i bez lęku udzielicie pierwszej pomocy, bo wiecie jak to zrobić. Korzystając z okazji, że tu jesteście proszę was również o to, abyście zdobytą wiedzą i umiejętnościami dzielili się z innymi – z rodziną, przyjaciółmi, koleżankami, kolegami. Naszym celem jest, aby jak najwięcej osób chciało i umiało pomagać, bo często od tych kilkunastu sekund zależy czyjeś życie. Pamiętajmy o tym wszyscymówił do uczestników wojewoda Artur Chojecki.

 Projekt „Uruchom serce bliźniemu” powstał z inicjatywy przedstawicieli Wydziału Nauk Medycznych w Olsztynie we współpracy z Wojewodą Warmińsko-Mazurskim. W jego pierwszej edycji, w pięciu sesjach szkoleniowych zorganizowanych w ramach akcji udział wzięli przedstawiciele 36 szkół. Szkolenia składały się z zajęć teoretycznych oraz praktycznych obejmujących elementy pierwszej pomocy. Oprócz wiedzy przekazywanej w formie szkoleń teoretycznych i praktycznych, dodatkowo uczestnicy kursu otrzymali materiały w postaci skryptu dla uczniów, który miał ułatwić im zadanie przekazywania wiedzy swoim podopiecznym.

Za tematykę szkoleń i ich realizację odpowiedzialni byli pracownicy Katedry Ratownictwa Medycznego Wydziału Nauk Medycznych UWM w Olsztynie oraz studenci ze Studenckiego Koła Naukowego Medycyny Ratunkowej pod kierownictwem dr n. med. Rakesha Jalali. Zakończeniem akcji „Uruchom serce bliźniemu” był konkurs wiedzy i umiejętności z zakresu pierwszej pomocy, w którym wystartowały dwadzieścia dwie 3–osobowe drużyny. Najlepszym dowodem na rozwój i popularność projektu jest fakt, że  w obecnej drugiej edycji,  w szkoleniach udział wzięli nauczyciele z 99 szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, a do konkursu podsumowującego zgłosiły się aż 93 drużyny.

Laureaci II edycji projektu „Uruchom serce bliźniemu”:

W kategorii szkół gimnazjalnych

I miejsce-Gimnazjum Nr 24 w Olsztynie

II miejsce-Publiczne Gimnazjum w Zespole Szkół  w Nowym Grodzicznie

III miejsce- Gimnazjum im. Orła Białego w Korszach

IV miejsce- Gimnazjum Nr 3 w Olsztynie

V miejsce- Gimnazjum Nr 24 w Olsztynie

 

W kategorii szkół ponadgimnazjalnych

I miejsce-Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 w Bartoszycach

II miejsce-V LO im. Wspólnej Europy w Olsztynie

III miejsce- Powiatowe Centrum Edukacyjne w Olsztynie

IV miejsce- Zespół Szkół Nr 2 im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Ełku

V miejsce- Zespół Szkół Ogólnokształcących Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Iławie

Fotorelacja

BRAK KOMENTARZY