Projekt „Caritas Laudato Si”

0
675

W Olsztynie odbyło się ogólnopolskie spotkanie podsumowujące działania podjęte przez Caritas Polska w ramach projektu „Caritas Laudato Si”. – Olsztyn, to jedno z miejsc, gdzie na poziomie parafialnych wspólnot konkretnie udaje się realizować postulaty encykliki papieża Franciszka – mówi Ireneusz Krause, zastępca dyrektora Caritas Polska.

Podjęte działania w ramach projektu, który jest odpowiedzią na encyklika papieża Franciszka „Laudato Si”, miały na celu aktywną edukację wspólnot Caritas w zakresie przeciwdziałania nadkonsumpcji w dążeniu do gospodarki o obiegu zamkniętym.

– Projekt szczególnie realizowany jest we Wspólnotach Działania w Żukowicach i w Olsztynie, które mają być inspiracją i źródłem dobry praktyk – wyjaśnia o. Cordian Szwarc OFM, proboszcz parafii Chrystusa Króla Wszechświata w Olsztynie.

W ramach działań przy parafii powstała m.in. stolarnia, szwalnia i kawiarenka. Prowadzone były liczne warsztaty, które miały uświadomić, że ekologia integralna, to przede wszystkim odejście od nadmiernego nabywania dóbr, które można zastąpić naprawą przedmiotów, czy też oddaniu ich osobom potrzebującym.

Na spotkaniu podsumowaliśmy kilkuletnie działania podjęte w ramach tego projektu. To inicjatywa mówiąca o tym, jak wdrażać ekologię integralną w działaniach Caritas w Polsce – mówi Ireneusz Krause, zastępca dyrektora Caritas Polska. – Przez ostatnie lata wypracowaliśmy szereg konkretnych inicjatyw. Olsztyn, to jedno z miejsc, gdzie na poziomie parafialnych wspólnot konkretnie udaje się realizować postulaty encykliki papieża Franciszka – mówi wicedyrektor.

Podobnie jest, kiedy robimy zakupy spożywcze, będąc głodnymi. – Kupujemy wszystko, co nam wpadnie w oko. To zjem, jeszcze to i to, a wszystkiego bierzemy w nadmiarze. Potem wyrzucamy jedzenie. Człowieku, poznaj siebie! – apeluje o. Szwarc.

Dlatego, zdaniem duchowanego, nie można, mówiąc o trosce o stworzenie, wpaść w pułapkę ideologii oderwanej od Bożej prawdy.

Mówimy o ekologii, która buduje relacje i świadomość, która stawia ważne pytania: „Dlaczego jesteśmy? Dlaczego mamy coś robić? Jakie są nasze najważniejsze potrzeby?”. A naszą najważniejszą potrzebą jest potrzeba miłości. Boimy się odrzucenia, dlatego zasypujemy się najróżniejszymi kupionymi rzeczami, które są nam kompletnie niepotrzebne; które okradają nas z czasu i owoców naszej pracy. Ekologia integralna, to powrót do natury, do prawdy – dodaje o. Cordian.

ŹRÓDŁO: Archidiecezja Warmińska

BRAK KOMENTARZY