Program “Rodzina 500 Plus” stał się faktem

0
2404
beata szydło

Rząd przyjął projekt ustawy, która wprowadza program “Rodzina 500 plus” – poinformowała premier Beata Szydło. 

Ustawa o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci przewiduje świadczenie 500 zł miesięcznie na drugie i kolejne dziecko, a w przypadku rodzin, których dochód nie przekracza 800 zł na osobę w rodzinie (lub 1200 zł w przypadku rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym) – również na pierwsze dziecko.

Świadczenie ma wypłacać urząd miasta, gminy, ośrodek pomocy społecznej lub centra do realizacji świadczeń socjalnych. Wniosek o świadczenie będzie trzeba składać co roku w miejscu zamieszkania.

Resort rodziny chce, by świadczenie było wypłacane od kwietnia, jednak każda gmina będzie miała maksymalnie trzy miesiące na wydanie tego świadczenia.

– To jest bardzo ważny dzień dla mnie osobiście, bo mogę dzisiaj powiedzieć, że dotrzymałam danego słowa. To jest bardzo ważny dzień dla polskich rodzin – powiedziała premier Beata Szydło przed przekazaniem projektu programu “Rodzina 500 plus” marszałkowi Sejmu.

Podczas specjalnej konferencji w Sejmie premier powiedziała, że po raz pierwszy po 1989 r. będzie w Polsce kompleksowy program prodemograficzny, wsparcia polskich rodzin.

Szefowa rządu przypomniała, że zadeklarowała wprowadzenie programu 500 plus we wrześniu 2015 r.

– Powiedziałam, że ten program będzie nie tylko deklaracją składaną w kampanii wyborczej, ale że dotrzymamy słowa i go zrealizujemy, jeśli Polacy nam zaufają – mówiła.

W poniedziałek projekt ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci – wprowadzającej program “Rodzina 500 plus” – był przedmiotem obrad Rady Ministrów. Po zakończeniu posiedzenia rządu premier Szydło przekazała projekt marszałkowi Sejmu.

– Pracujmy nad nim merytorycznie, bo ten program potrzebny jest polskim rodzinom – zaapelowała w do opozycji Beata Szydło.

Podkreśliła, że program ten jest potrzebny w Polsce z wielu względów i nie należy patrzeć na niego wyłącznie w wymiarze finansowym. Zapewniła, że w przyjęta w ubiegłym tygodniu przez Sejm ustawa budżetowa zabezpiecza pieniądze na realizację tego programu.
– Dziecko to jest najlepsza inwestycja w przyszłość. To nie jest koszt, to inwestycja. I my wszyscy, politycy, którzy rozpoczniemy pracę na tym programem w Sejmie, musimy o tym pamiętać – podkreśliła premier.

– Wsparcie rodzin jest najważniejszym priorytetem mojego rządu, dlatego ten program jest początkiem drogi. Dzisiaj mogę powiedzieć: dotrzymałam danego słowa – mówiła Szydło.

Podkreśliła, że projekt programu był szeroko konsultowany przede wszystkim z polskimi rodzinami, dzięki czemu ma on “walor obywatelski”.

– Bo chodzi nam też o to, żeby to był program, który będzie przede wszystkim skuteczny i będzie praktycznie wypełniał to, na co oczekują dziś polscy obywatele, polskie rodziny – dodała.

– Teraz rozpoczynamy etap prac parlamentarnych i wszyscy politycy, wszyscy parlamentarzyści musimy pamiętać o jednym: że z tego programu skorzystają wszystkie polskie rodziny bez względu na poglądy polityczne, bez względu na światopogląd. To jest program dla wszystkich – mówiła premier.

Zwróciła się też do opozycji z prośbą, aby w trakcie prac nad projektem spory polityczne nie były istotne.

– Pracujmy nad nim merytorycznie, pracujmy nad nim w skupieniu, pochylając się nad każdym zapisem, bo ten program potrzebny jest dzisiaj polskim rodzinom – apelowała.

Dodała, że przyjęcie programu będzie sukcesem całego polskiego parlamentu, bez względu na to, w jakim jesteśmy klubie.

– Pokażmy Polakom, że potrafimy się w ważnych dla nich sprawach zjednoczyć – apelowała premier, zwracając się do opozycji.

Źródło: PAP

BRAK KOMENTARZY