Profil Zaufany i aplikacja mObywatel w Twojej przychodni. Zmiany w przepisach dotyczące e-zdrowia

0
686
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Cyfryzacja u lekarza? To możliwe. Weszły w życie kluczowe przepisy dotyczące e-zdrowia.

Najwięcej, bo aż 34 proc. Polaków uważa, że Internet w większym stopniu powinniśmy wykorzystywać w obszarze zdrowia i e-medycyny – tak wynika z przeprowadzonego  badania „Internet w życiu Polaków”. Nowe przepisy to wyjście naprzeciw ich oczekiwaniom.

Wszyscy skorzystają

Przygotowane w Ministerstwa Zdrowia regulacje to największy w historii pakiet zmian, które posłużą przyspieszeniu informatyzacji systemu ochrony zdrowia.

 – Na zmianach skorzystają wszyscy. Dzięki ustawie – założenie profilu zaufanego (PZ) będzie jeszcze prostsze i tym samym więcej osób dostanie dostęp do e-usług, w tym do Internetowego Konta Pacjenta (IKP – pacjent.gov.pl) – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. IKP to internetowa aplikacja, w której możemy znaleźć m.in. swoje e-recepty, historię leczenia, e-skierowania i inne usługi związane ze zdrowiem.

Aby zdobyć dostęp do tych wszystkich informacji trzeba mieć jedynie właśnie profil zaufany.

Szybciej i wygodniej

Jak to możliwe? Uprawnienia do potwierdzania profilu będą mogli mieć lekarze, pielęgniarki, czy położne podstawowej opieki zdrowotnej. Decyzje w tym zakresie będzie podejmował Narodowy Fundusz Zdrowia. Zauważalnym skutkiem takich zmian będzie większa liczba punktów potwierdzających PZ – nowe powstaną w przychodniach lekarskich. Obecnie w całej Polsce działa ponad 1500 takich miejsc.

A to nie wszystkie zmiany. Dzięki nowym przepisom w przyszłości kolejną funkcjonalność będzie mogła zyskać aplikacja mObywatel, z której korzysta ponad 340 tysięcy osób. Wchodząca w życie ustawa daje m.in. możliwość uruchomienia w niej usług Internetowego Konta Pacjenta, w tym możliwość zarejestrowania się do lekarza (wylegitymowania się).

BRAK KOMENTARZY