Prof. Grzybowski kawalerem Orderu Odrodzenia Polski

0
315
prof. dr hab. n. med. Andrzej Grzybowski
Prof. n. med. Andrzej Grzybowski – kierownik Katedry Okulistyki na Wydziale Lekarskim UWM otrzymał Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski od prezydenta Polski.

Andrzej Duda Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, czyli Polonia Restituta przyznał prof. Grzybowskiemu 24 stycznia. To jedno z najważniejszych polskich odznaczeń. Prezydent wyróżnił nim profesora za wybitne osiągnięcia w pracy naukowo-badawczej i dydaktycznej oraz wspieranie międzynarodowej współpracy naukowej.

– Czuję się wyróżniony i zaszczycony. Każdy człowiek potrzebuje docenienia swojej pracy. To odznaczenie traktuję jako nagrodę za moje osobiste działania naukowe, ale także za prowadzenie szerokiej naukowej współpracy zagranicznej, co niewątpliwie sprzyja promocji polskiej nauki na świecie. Obecnie stale współpracuję z badaczami z USA, Chin, Tajlandii, Singapuru, Indii, Francji, Niemiec, Ukrainy oraz Litwy, prowadząc różne projekty naukowe. Mam też bardzo bliskie kontakty, zarówno naukowe, jak i edukacyjne, z wieloma okulistami w Ukrainie, które obecnie zostały boleśnie wstrzymane. Od początku wojny w Ukrainie organizujemy system pomocy dla ukraińskich okulistów i dostarczamy do oddziałów okulistycznych, w tym szpitali wojskowych w Charkowie i Kijowie, materiały i narzędzia medyczne.

Udało mi się też wykorzystać moje kontakty międzynarodowe, głównie w USA i w Europie Zachodniej, do niesienia pomocy rzeczowej dla okulistyki w Ukrainie. Jest to przykład na to, jak możemy wykorzystywać nasze kontakty naukowe do niesienia pomocy medycznej i humanitarnej – tłumaczy prof. Grzybowski.

BRAK KOMENTARZY