Prezydent Olsztyna nakazuje oszczędności. Urzędnicy mają gasić światła

0
421

Piotr Grzymowicz wydał zarządzenie dotyczące oszczędzania energii w olsztyńskim urzędzie miasta. Czytamy w nim, że urzędnicy mają odłączać z sieci nieużytkowane urządzenia, listwy zasilające, lub drukarki i bez powodu nie włączać oświetlenia w pomieszczeniach.

Zarządzenie prezydenta Olsztyna “w sprawie ograniczenia zużycia energii elektrycznej w Urzędzie Miasta Olsztyna” jest pierwszym zarządzeniem wydanym w tym roku przez Piotra Grzymowicza.

Czytamy w nim, że pracownikom ratusza nakazuje się m.in. wprowadzać komputer lub inne urządzenia w “stan uśpienia” w przypadku ich nieużywania, nie pozostawiać w gniazdkach ładowarek i zasilaczy urządzeń służbowych po zakończeniu ładowania, a nowe sprzęty elektryczne mają być kupowane “w oparciu o kryterium najwyższej możliwej klasy energetycznej”.

Urzędnikom przypomniano o obowiązku gaszenia światła w pomieszczeniach, „w których aktualnie nie przebywają osoby”, mają też “wyłączać oświetlenie na korytarzach, w przypadku, gdy naturalne oświetlenie jest wystarczające”. W pomieszczeniach socjalnych mają być odłączane z sieci urządzenia, które pozostają w trybie czuwania. Po zakończeniu pracy urzędnicy mają wyłączać, a nie wygaszać komputery, gasić drukarki i listwy zasilające.

Zakazano podłączania prywatnych urządzeń do sieci energetycznej ratusza i używania przenośnych klimatyzatorów, czy grzejników. Wyłączone mają być lampki i inne ozdoby.

Kierownictwu ratuszowych wydziałów wskazano, że “powinni uwzględniać okoliczność, iż rekomenduje się taki sposób organizacji pracy w komórkach organizacyjnych, który będzie wpływał na ograniczenie zużycia energii elektrycznej, w szczególności poprzez zagęszczenie liczby pracowników w pomieszczeniach, z uwzględnieniem norm bhp”.

Urzędnikom, którzy nie będą przestrzegali zasad dotyczących oszczędzania energii, zagrożono karami.

Źródło:PAP

BRAK KOMENTARZY