Premiera spektaklu “Noc Helvera” w Teatrze im. Stefana Jaracza

0
3532

7 października będzie miała miejsce premiera spektaklu “Noc Helvera”, który będzie grany na Scenie Margines, Teatru im. Stefana Jaracza. Z okazji tej premiery w teatrze zorganizowano konferencję prasową.

Sztuka koncentruje się na wzajemnych relacjach między Helverem a Karlą, dwojgiem ludzi pragnących bliskości i zrozumienia. On dopiero co wrócił do domu,  brał udział w maszerujących za oknem demonstracjach. Fascynuje go militarny dryl i wojskowe gadżety. Przerażona jego opowieściami Karla na próżno usiłuje odwrócić uwagę Helvera od szalejącego za oknem zła.

Historia lubi się powtarzać… Spektakl opowiada o dobrze znanym nam złu, które kiedyś niemal doprowadziło ludzkość do zagłady, do przerażającej granicy barbarzyństwa, a które dziś pewnymi krokami powraca w pełnym światle prawa. Ideologia, patologia i dramat mieszają się ze sobą otwierając puszkę pełną demonów, których nie da się zatrzymać. Spektakl będzie odzwierciedleniem naszego dzisiejszego otoczenia. Młody Helver idzie za tłumem, za modnymi hasłami, nic tak naprawdę nie rozumiejąc…  ale właściwie nie musi, bo ma kolegów – autorytety, które mówią mu, co ma robić i jak myśleć. Helver nie przypuszcza, że sam stanie się ofiarą. W sztuce Villqista znakomicie splatają się tragedia rodzinna z sytuacją człowieka poddanego presji systemu totalitarnego. – tak o sztuce opowiadał jej reżyser, Giovanny Castellanos.

Reżyser stwierdził również, że jest to spektakl bardzo psychologiczny,  w którym emocje są od początku do końca. Widz nie ma od tych emocji przerwy. Spektakl jest bardzo przewrotny i mało przewidywalny. Tekst literacki „Nocy Helvera” jest naprawdę genialnie napisany, a co najważniejsze w dzisiejszych czasach, jest on dalej aktualny. Wracając jeszcze do samego spektaklu, to warto powiedzieć, że gra w nim tylko dwóch aktorów, ale to właśnie może być jego domeną. Można bardzo dobrze zaobserwować, jak wielką pracę włożyli aktorzy, żeby ten spektakl był tak autentyczny.

Podczas konferencji prasowej zaprezentowano część spektaklu i naprawdę można było dostrzec, że jego domeną jest właśnie gra aktorska.  Jak wcześniej wspomniano w spektaklu występuje dwóch aktorów; Ewa Pałuska i Radosław Jamroż (absolwent studium aktorskiego Teatru im. Stefana Jaracza z tego roku). Trzeba przyznać, że dzięki ich grze aktorskiej, nie sposób oderwać wzroku od tego co dzieje się na scenie. Sprawiają oni, że ten spektakl staje się dla widza naprawdę fascynujący.

Premiera „Nocy Helvera” będzie miała miejsce 7 października na Scenie Margines w Teatrze im. Stefana Jaracza.

Fotorelacja:

 

BRAK KOMENTARZY