Ponad 30 proc. zdjęć realizowano w plenerach i miejscowościach Warmii i Mazur, m.in. w Galinach, Ornecie i Jedwabnie.
Filmem IO Jerzy Skolimowski składa hołd Robertowi Bressonowi – jednemu z najwybitniejszych twórców kina światowego, autorowi kultowego obrazu „Na los szczęścia Baltazarze” z roku 1966.
Scenariusz (Ewa Piaskowska i Jerzy Skolimowski) wyróżnia się alegorycznym ujęciem tematu. Historia osiołka o imieniu IO, rozpoczynająca się w polskim cyrku, a kończąca we Włoszech to gorzka, ale też i pełna ciepłego humanizmu parafraza „filmu drogi”.
Jak opisują producenci filmu, to “panoptikum ludzkich zachowań wobec bezbronnego zwierzęcia, sugestywny obraz relacji społecznych i przemian kulturowych zachodzących we współczesnym świecie”.
Światowa premiera filmu miała miejsce w maju na 75. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes, gdzie otrzymał Nagrodę Specjalną Jury. IO jest polskim kandydatem do Oscara 2023 w kategorii najlepszy film międzynarodowy.
Od roku 2017 samorząd województwa poprzez Regionalny Fundusz Filmowy dofinansował produkcję 10 filmów fabularnych, 15 dokumentalnych i 3 animacje. Przeznaczył na ten cel 4 miliony 300 tysięcy zł.