Pracownicy wymiaru sprawiedliwości domagali się podwyżki płac

0
211

W Warszawie odbył się ogólnopolski protest pracowników wymiaru sprawiedliwości. Do manifestacji przyłączyli się również pracownicy sądownictwa z Olsztyna, domagając się poprawy warunków pracy i płacy.

Ogólnopolska manifestacja pracowników wymiaru sprawiedliwości odbyła się w piątek 10 września 2021 r. w Warszawie. Jej organizatorem był Związek Zawodowy Prokuratorów i Pracowników Prokuratury RP oraz Krajowy Niezależny Związek Zawodowy „Ad Rem”. Do tego protestu przyłączyły się także wszystkie pozostałe organizacje związkowe zrzeszające w swoich szeregach pracowników sądów i prokuratury.

Protest pracowników dotyczył postulatów poprawy warunków płacy i pracy, jak również wyeliminowania mobbingu. – Dzisiejsza akcja protestacyjna to kontynuacja i zarazem kolejny etap działań związanych z trwającymi rozmowami trzech największych Central Związkowych tj. Solidarności, OPZZ i FZZ, które domagają się 12-procentowego wzrostu wynagrodzeń dla pracowników zatrudnionych w tzw. budżetówce – mówi Ewa Grochowska, Koordynator MOZ NSZZ „Solidarność” Pracowników Sądownictwa i Prokuratury w Sądzie Okręgowym w Olsztynie.

Do ogólnopolskiego protestu w piątek włączyli się także pracownicy Sądu Okręgowego i Sądu Rejonowego w Olsztynie. Pracownicy, korzystając z ustawowej piętnastominutowej przerwy śniadaniowej, punktualnie o godz. 10 (czyli o godzinie rozpoczęcia w stolicy marszu manifestacyjnego) zgromadzili się przed budynkami olsztyńskich sądów. W rękach trzymali hasła, którymi domagali się uszanowania ich pracy i godnej płacy.

Ewa Grochowska podkreśla, że dzisiejsza manifestacja dotyczyła m.in. kilkudziesięciu tysięcy pracowników sądów, ale niebędących sędziami. – Grupa tych pracowników należy do tzw. budżetówki i właśnie o ich los w tej manifestacji chodzi – tłumaczy Grochowska.

BRAK KOMENTARZY