Poznaliśmy przebieg drogi S16

0
77

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej w Warmińsko-Mazurskim Urzędzie Wojewódzkim przedstawiono planowany przebieg drogi S16.

Droga ta jest kręgosłupem komunikacyjnym naszego regionu. Jest ważna z punktu widzenia gospodarki, jak i turystyki regionu. Dzisiaj mówimy o wybranym wariancie i o realizacji budowy tej drogi, ale chcemy jasno powiedzieć, że zabiegamy o to, żeby znalazło się w najbliższych latach finansowanie budowy tej drogi – mówił Artur Chojecki, wojewoda warmińsko-mazurski.

Biorąc pod uwagę wyniki analizy wielokryterialnej uwzględniającej techniczne, ekonomiczne środowiskowe i społeczne uwarunkowania budowy drogi, jako preferowany do realizacji wskazano wariant B. Droga w rekomendowanym wariancie przebiega na trasie Mrągowo – Kosewo – Baranowo (od strony południowej) – Mikołajki – Woźnice – Drozdowo – Orzysz (od strony północnej) – Strzelniki – Klusy – Chrzanowo – Ełk. Dostęp do drogi będzie możliwy poprzez węzły znajdujące się w następujących lokalizacjach: Baranowo, Mikołajki, Woźnice, Drozdowo, Orzysz (DK63), Strzelniki, Klusy oraz Chrzanowo.

Jest to trasa o długości 77,47 km. Zaprojektowano na niej 13 typów obiektów inżynierskich, w tym przejścia dla średnich i dużych zwierząt. Łączna ich liczba to 79 obiektów. Wśród nich znajduje się sześć mostów, z których najdłuższe (480 m) znajdują się nad jeziorami Tałty i Orzysz.  Dodatkowo zaprojektowano przepusty dla małych zwierząt i przepusty dla płazów. Na trasie znajdą się również dwa miejsca obsługi podróżnych (MOP). Koszty całkowite realizacji inwestycji w wariancie B oszacowano na kwotę ponad 3,7 mld zł.

Warto podkreślić, że ta droga S16, do tego etapu jeszcze nigdy nie dotarła. Za chwilę złożymy wniosek o decyzję środowiskową. Było blisko 40 wariantów, nad którymi dyskutowano, ale wybrano ten najbardziej odpowiedni. Jest to droga życia dla naszego województwa. Wpłynie ona w znaczący sposób na rozwój całego województwa. Jesteśmy zdeterminowani, żeby ją wybudować. We wrześniu minister infrastruktury Andrzej Adamczyk i premier Mateusz Morawiecki pokażą założenia nowego programu budowy dróg krajowych z perspektywą do 2030 roku. Jest wielkie prawdopodobieństwo, że droga S16 w tym programie się znajduje i ma zapewnione finansowanie– mówił Paweł Czemiel – Doradca Ministra Infrastruktury.

Mirosław Nicewicz, Dyrektor GDDKiA w Olsztynie przedstawił harmonogram prac związanych z realizacją inwestycji:  W październiku nastąpi złożenie wniosku o wydanie decyzji środowiskowej. Pod koniec 2021 roku decyzja powinna zostać wydana. 1.5 roku od daty wydania decyzji, wykonanie dokumentacji do przetargu i go ogłoszenie. 5 lat od ogłoszenia przetargu, zakończenie budowy.

Fotorelacja:

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ