Poznaj niezwykły teleskop

0
356

Wielkimi krokami zbliża się kolejna odsłona Międzynarodowego Dnia Centrów Nauki SPiN Day. Już w czwartek (10 listopada) warto odwiedzić Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne.

SPiN Day jest wydarzeniem zainicjowanym przez Stowarzyszenie Społeczeństwo i Nauka SPIN. Od od kilku lat to polska odpowiedź na Międzynarodowy Dzień Muzeów i Centrów Nauki.

Szereg instytucji zajmujących się popularyzacją i komunikacją nauki łączy tego dnia siły. Wydarzenia obfitują w wiele popularnonaukowych aktywności, jak pokazy, warsztaty, gry mobilne, wykłady. Tak będzie m.in. w planetarium w stolicy Warmii i Mazur.

– W tym roku przybliżymy naszej publiczności niezwykły instrument jaki zyskali astronomowie w postaci nowego teleskopu kosmicznego Jamesa Webba – mówi Leszek Błaszkiewicz z Olsztyńskiego Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego. – Opowiem o tym, jakie obiekty możemy dostrzec przy jego pomocy i jak odległe.

W programie wydarzenia są dwie projekcje na żywo zatytułowane “Sięgnąć granic Wszechświata” (o 10:00 oraz o 11:00; bilety po 1 zł). Poza tym w holu planetarium będzie można obejrzeć wystawę prezentującą zdjęcia wykonane przez teleskop Jamesa Webba.

Stowarzyszenie Społeczeństwo i Nauka, które organizuje SPiN Day powstało w grudniu 2018 roku. Zrzesza centra nauki, instytucje kultury, instytuty badawcze oraz inne organizacje prowadzące działalność związaną z popularyzacją nauki, edukacją i działaniami kulturotwórczymi. Wśród tworzących je 30 podmiotów jest Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne.

BRAK KOMENTARZY