Powrót do szkoły. Co się zmieni?

0
718

1 września uczniowie zaczynają nowy rok szkolny. Jak podkreślał przez ostatnie dni minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek resort “nie widzi żadnych zagrożeń” i uczniowie od września wracają do nauki stacjonarnej. W nowym roku szkolnym czekają je jednak pewne zmiany.

Od tego roku szkolnego przede wszystkim będzie obowiązywał zmieniony kanon lektur szkolnych na wszystkich etapach kształcenia, tj.: w klasach I-III szkoły podstawowej, w klasach IV-VI oraz VII i VIII szkoły podstawowej, a także w szkołach ponadpodstawowych.

Z dniem 1 września 2021 r. wchodzą w życie nowelizacje rozporządzeń: w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz podstawy programowej kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej, oraz w sprawie podstawy programowej kształcenia ogólnego dla liceum ogólnokształcącego, technikum i branżowej szkoły II stopnia.

Nowy kanon lektur

Zmiany polegają głównie na usunięciu kilku pozycji i dodaniu kilkunastu nowych pozycji w wykazie lektur uzupełniających.Z listy lektur szkolnych znikają m.in. “Zaczarowana zagroda” Aliny i Czesława Centkiewiczów, “Oto jest Kasia” Miry Jaworczakowej, “Kto z was chciałby rozweselić pechowego nosorożca?” Leszka Kołakowskiego, “Winnetou” Karola May’a, “Stowarzyszenie Umarłych Poetów” Nancy H. Kleinbaum, “Wielki testament” (fragmenty) Françoisa Villona, “Żywoty świętych” (fragmenty) Piotra Skargi i wybrane wiersze Marcina Świetlickiego.

Do listy dochodzi natomiast kilka pozycji Zofii Kossak-Szczuckiej, Jana Pawła II czy Witolda Pileckiego. Do kanonu weszły także nowe pozycje znanych polskich pisarzy: “Placówka” Bolesława Prusa, a także “Ludzie bezdomni” Stefana Żeromskiego. Na nowej liście lektur znalazły się także takie światowe klasyki jak “Pinokio” Carlo Collodiego, “Kubuś Puchatek” Alana Aleksandra Milnego, “Klechdy sezamowe” Bolesława Leśmiana “, a także “Władca pierścieni” tom pierwszy i drugi J.R.R. Tolkiena.

Od 1 września zmieniają się też warunki i sposób realizacji przedmiotu wychowanie do życia w rodzinie. Wchodzi w życie nowelizacja rozporządzenia w sprawie ramowych planów nauczania dla publicznych szkół. Zmiana polega na wykreśleniu zalecenia realizacji zajęć wychowanie do życia w rodzinie (WDŻ) na pierwszej i ostatniej godzinie lekcyjnej. Zmiana nie nakłada obligatoryjnego obowiązku innego planowania rozkładu lekcji. Zajęcia WDŻ są obligatoryjne z mocy rozporządzenia, niemniej rodzice sami mogą jednak decydować o tym, czy dziecko będzie w nich uczestniczyć, czy też nie.

Szkoła a koronawirus

Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 wiosną 2022 r., podobnie jak w 2021 r., egzamin ósmoklasisty i egzamin maturalny zostaną przeprowadzone na podstawie wymagań egzaminacyjnych.

BRAK KOMENTARZY