Jednoczesne czytanie publiczności z podziałem na role, inscenizacja fragmentu powieści, wystawa o życiu i twórczości pisarza, monidło do pamiątkowego zdjęcia, zakładki do książek i konkurs z nagrodami… Takie atrakcje czekały na osoby, które mimo niesprzyjającej aury, postanowiły wziąć udział w Narodowym Czytaniu „Lalki” Bolesława Prusa w Dobrym Mieście. Organizatorem wydarzenia pod patronatem Pary Prezydenckiej RP było tutejsze Centrum Kulturalno-Biblioteczne przy wsparciu Powiatu Olsztyńskiego.
– Sięganie do najpiękniejszych dzieł literatury stanowi o naszej kulturze. Wszak język polski jest naszym dobrem narodowym i tym, co nas wyróżnia spośród innych – mówił Andrzej Fabisiak, dyrektor CKB, otwierając imprezę.
Wśród publiczności znaleźli się m.in. członek Zarządu Powiatu w Olsztynie Wojciech Ruciński, wiceburmistrz Dobrego Miasta Beata Harań, pisarz Jerzy Szczudlik i była radna powiatowa Elżbieta Bilińska-Wołodźko.
– „Lalka” jest wspaniałą lekcją historii. Prus pod pretekstem relacji Łęcka – Wokulski pokazał nam, jak wyglądała Polska pod zaborami, jak rozwijał się kapitalizm, czym żyli ludzie, co ich fascynowało, a co budziło lęk… Samorząd Powiatu Olsztyńskiego z przyjemnością wspiera wydarzenia, które są nie tylko interesujące, ale przede wszystkim ważne dla budowania naszej narodowej i regionalnej tożsamości. Życzę Państwu, byście w tych zabieganych czasach znaleźli czas na czytanie książek i odnajdowali w nich mądrość, refleksję i – po prostu – doskonałą zabawę! – mówił powiatowy radny Wojciech Ruciński.
Czytanie „Lalki” rozpoczęło się od inscenizacji fragmentu powieści w wykonaniu Teatru Pallicho z Dobrego Miasta pod kierunkiem Marty Wodyńskiej. Aktorzy-amatorzy z powodzeniem zmierzyli się z niełatwym zadaniem wejścia w epokę, grając główne postaci i oddając przy tym emocje płynące z kart powieści.
Kolejnym punktem programu był konkurs na temat znajomości życia i twórczości Bolesława Prusa. Wśród pięciu śmiałków, którzy odważnie stanęli do udziału w teście, najlepsza okazała się Irena Szyszkowska. A pytania, bynajmniej, wcale do najprostszych nie należały… – Lubię czytać. A że usłyszałam wcześniej, że taki konkurs będzie organizowany, poszukałam trochę o Prusie w internecie. Chociaż wcale nie planowałam udziału w konkursie – przyznaje laureatka głównej nagrody, czyli elektronicznego czytnika książek.
Gośćmi specjalnymi imprezy byli olsztyńscy aktorzy Alicja Kochańska i Maciej Mydlak, którzy przeprowadzili ze sceny mini-warsztaty poprawnej wymowy i interpretacji tekstu. Pod ich kierunkiem odbyła się też najbardziej wyczekiwana część imprezy, czyli czytanie fragmentu powieści „Lalka” z podziałem na role. W postać Izabeli Łęckiej wcieliły się wszystkie panie, zaś Stanisława Wokulskiego zagrali obecni na wydarzeniu panowie. Trzeba przyznać, że publiczność poradziła sobie z tym zadaniem wyśmienicie! Nie zabrakło skupienia, zaangażowania, a przede wszystkim wyjątkowej atmosfery radości, która zintegrowała choć na tę chwilę młodsze i starsze pokolenie, przy pięknym polskim słowie…