Powiat szuka środków na ratowanie zabytków

0
131

Powiat wytypował dwa obiekty, które chce odnowić. Wyliczył też, ile potrzeba na to pieniędzy.

Po sukcesie, jakim jest tegoroczna wygrana w konkursie „Nasz zabytek” Fundacji Most the Most, i idącą w ślad za tym dotacją w wysokości 1 mln zł na rewaloryzację synagogi w Barczewie, samorząd szuka możliwości poszerzenia zakresu prac w tym obiekcie.
Powiat właśnie złożył wniosek do konkursu pn. „Ochrona Zabytków” Ministerstwa Kultury. Jest szansa na pozyskanie nawet 980 tys. zł na rewitalizację elewacji i wnętrza synagogi.
Do tego samego konkursu został złożony wniosek na dotację na prace konserwatorskie w XV-wiecznym Zamku Krzyżackim w Olsztynku, który obecnie stanowi siedzibę Zespołu Szkół im. K. C. Mrongowiusza.

Chodzi m.in. o usuniecie warstw farb olejnych, tynków, wykucie współczesnych spoin cementowych, osuszenie, odsolenie i wzmocnienie strukturalne piwnic zamkowych. Wniosek Powiatu opiewa na kwotę prawie 565 tys. zł.
– Dbanie o zabytki to jedno z zadań samorządu powiatowego, które staramy się wypełniać ze świadomością jego wagi dla społeczności lokalnej – mówi Andrzej Abako, starosta olsztyński. – Jest to bowiem nie tylko nasze dziedzictwo kulturowe, ale także nasz kapitał, który w coraz większym stopniu wykorzystujemy do rozwoju regionu.
Wyniki konkursu będą ogłoszone na przełomie lutego i marca przyszłego roku.

BRAK KOMENTARZY