Powiat olsztyński inwestuje

0
420

– Potrzeby lokalnych społeczności są ogromne, a możliwości samorządów niewielkie. Dlatego staramy się pozyskiwać pieniądze z różnych źródeł – mówi Andrzej Abako, starosta olsztyński.

– Przed nami nadal stoi wiele wyzwań, mamy wiele pomysłów, które chcemy zrealizować. Jako władze powiatowe wspólnie z włodarzami naszych gmin oraz lokalnymi przedsiębiorcami stawiamy na inwestycje. Przede wszystkim w infrastrukturę drogową, bo są to „drogi naszego rozwoju”, pozwalające wykorzystać nasz potencjał – lokalizację, atrakcyjne tereny, klimat inwestycyjny – mówi Andrzej Abako, starosta olsztyński

Samorząd pozyskał dofinansowanie z Funduszu Rozwoju Dróg na realizację inwestycji w okolicach miejscowości Tomaszkowo (gm. Stawiguda), Sapuny-Mokiny (gm. Barczewo) oraz na skrzyżowaniu Bartąskiej, Złotej i Stawigudzkiej w miejscowości Jaroty (gm. Stawiguda). Łączna ich wartość to 9,2 mln zł, z czego Fundusz pokrywa 5,7 mln zł. Dzięki środkom z tego źródła w powiecie przebudowane zostaną też przejścia dla pieszych. 8 powstanie w gminie Stawiguda, 4 w Dywitach, po 3 w Gietrzwałdzie, Dobrym Mieście i Jonkowie, po 2 w Purdzie i Olsztynku oraz 1 w Biskupcu. Łączna wartość prac to 6,8 mln zł, z czego dofinansowanie z FRD to od 50 do 80 proc. tej kwoty. Poza tym w porozumieniu z gminą Jeziorany przebudowywana będzie drogę na trasie Wójtówko-Modliny.

Cały czas trwają też prace na tzw. „wielkiej pętli”, która połączy drogi krajowe nr 16 (tzw. krzyżówki barczewskie) i nr 51 (w Spręcowie). 27-kilometrowy odcinek wiodący przez Sętal, Nowe Włóki, Tuławki, Gady to inwestycja o wartości prawie 50 mln zł realizowana przez starostwo wspólnie z samorządami Barczewa i Dywit oraz przez nie współfinansowana. Gros środków na ten cel samorządy pozyskały z Unii Europejskiej (ponad 16 mln zł) oraz budżetu państwa (prawie 10 mln zł). Budowa ma się zakończyć latem tego roku.

BRAK KOMENTARZY