Port Lotniczy Olsztyn-Mazury obchodzi swoje 7-lecie

0
371
Port Lotniczy

20 stycznia 2016 roku odbył się pierwszy lot z Lotniska Olsztyn-Mazury w Szymanach. To był lot do Berlina i z powrotem.

Od pierwszego lotu do Berlina w styczniu 2016 do dzisiaj z położonego w Szymanach lotniska skorzystało ponad 650 tysięcy pasażerów. Wzrost liczby podróżnych w pierwszych latach działalności portu został zakłócony globalną pandemią koronawirusa, której skutki branża lotnicza odczuwa do dziś. Pomimo wyzwań z jakimi porty lotnicze w Polsce i Europie mierzyły się w ostatnich miesiącach, w 2022 roku ruch pasażerski na Lotnisku Olsztyn-Mazury udało się odbudować do poziomu 74,8% w stosunku do wyniku z 2019 roku, czyli ostatniego pełnego roku przed pandemią i najlepszego w historii warmińsko-mazurskiego portu pod względem liczby obsłużonych podróżnych. Najnowsze prognozy branżowe przewidują, że pełna odbudowa ruchu lotniczego na europejskich lotniskach może być możliwa dopiero w 2025 roku.

Obecnie z Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury operuje 2 przewoźników niskokosztowych – WizzAir i Ryanair, a także narodowy przewoźnik – Polskie Linie Lotnicze LOT. Obowiązujący aktualnie rozkład lotów oferuje połączenia do Krakowa, Dortmundu oraz dwóch londyńskich lotnisk – Stansted i Luton. Już wiosną tego roku do siatki połączeń dołączą sezonowe loty krajowe linii lotniczej Ryanair do Wrocławia i Krakowa. Władze Spółki zarządzającej warmińsko-mazurskim lotniskiem prowadzą rozmowy z przewoźnikami mające na celu uruchomienie kolejnych destynacji, w tym wakacyjnych czarterów.

– Port Lotniczy Olsztyn-Mazury jest niezwykle ważnym elementem rozwoju społeczno-gospodarczego naszego województwa – mówi Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego. – Ostatnie 7 lat pokazało, że lotnisko w regionie daje nie tylko możliwość szybkiego i komfortowego podróżowania mieszkańcom, ale również otwiera Warmię, Mazury oraz Powiśle na dodatkowy strumień turystów i inwestorów.

 

BRAK KOMENTARZY