Pomysł na byłą synagogę w Barczewie

0
360

Synagoga w Barczewie stanie się ośrodkiem wspierania kultury warmińskiej. Planowane są także cykliczne imprezy i spotkania nawiązujące do tradycji kultur obecnych na Warmii.

To efekt podpisanej umowy między Fundacją Most the Most i Powiatem Olsztyńskim. Dzięki grantowi – 1 mln złotych – od Fundacji, zaangażowaniu mieszkańców Barczewa i okolic oraz otwartości na współpracę władz powiatu olsztyńskiego dawna Synagoga w Barczewie odzyska dawną świetność i co najważniejsze nie tylko w okresie letnim, ale przez cały rok będzie miejscem integracji społeczności lokalnej, edukacji i obcowania z kulturą.

Wygrana w konkursie 

Konkurs Nasz Zabytek to flagowy projekt Fundacji Most the Most inicjujący i wzmacniający zaangażowanie lokalnych społeczności wokół odnowy zabytków i nadawania im nowych funkcji społecznych. Konkurs ma charakter regionalny i jest ogłaszany sekwencyjnie w poszczególnych województwach. Podzielony jest na 2 części. Nabór zgłoszeń w I Konkursie w województwie warmińsko-mazurskim trwał od 7 lutego do 7 marca 2022 roku. W tym czasie mieszkańcy Warmii i Mazur przesłali Fundacji 368 zgłoszeń na 40 zabytkowych obiektów. Zwyciężyła dawna Synagoga w Barczewie. W II konkursie – na wybór funkcji społecznej zabytku – mieszkańcy Barczewa i okolic ponownie aktywnie się zaangażowali i zgłosili wiele ciekawych pomysłów na jego wykorzystanie.

Warmia w byłej synagodze
Po podpisaniu umowy Fundacja Most the Most przekaże Powiatowi Olsztyńskiemu grant na rewaloryzację zabytku i dostosowanie go do wybranych w konkursie funkcji społecznych. – Dzięki temu dawna Synagoga w Barczewie stanie się w jeszcze większym stopniu niż obecnie, gdyż przez cały rok, miejscem integracji społeczności lokalnej, edukacji i obcowania z kulturą. Będą się tu odbywać spotkania z artystami, ludźmi kultury i sztuki, kameralne koncerty i przedstawienia teatralne, wystawy, pokazy filmów – informuje Wojciech Szalkiewicz, rzecznik powiatu olsztyńskiego.
Synagoga stanie się ośrodkiem wspierania kultury warmińskiej, gdyż po remoncie w zabytku będzie dostępna stała wystawa o historii Warmii. Planowane są także cykliczne imprezy i spotkania nawiązujące do tradycji kultur obecnych na Warmii.

BRAK KOMENTARZY