Platforma Obywatelska zaprezentowała swój nowy program „Polska Obywatelska 2.0” podczas konferencji prasowej w biurze partii w Olsztynie. Program został przyjęty podczas wczorajszej (02.10) konwencji PO.
Jednym z filarów tego programu są wartości. Program „Polska Obywatelska 2.0” zakłada, że Polska powinna być krajem, w którym najważniejsze są wartości chrześcijańskie i katolickie, ale powinno być miejsce również na inne wyznania lub osoby, które są bezwyznaniowe. Podobne założenia są w przypadku orientacji seksualnych oraz różnych kultur. – Tolerancja jest tu słowem kluczem. Powiedział podczas konferencji Robert Szewczyk. – Pamiętajmy, że budujemy dobrobyt i pokój Polski w ramach Unii Europejskiej. „Polska Obywatelska” jednoznacznie pozytywnie ocenia członkostwo Polski we wspólnocie. Robert Szewczyk zaznaczył również, że niedopuszczalna jest ingerencja władzy w przekazy artystów.
Kolejnym ważnym elementem programu „Polska Obywatelska 2.0” jest budowanie stosunków z innymi krajami na świecie. – To jest filar naszego bezpieczeństwa ekonomicznego, naszej siły politycznej i naszej obronności. Zaznaczył Robert Szewczyk. – Polska musi mieć wpływ na to co się dzieje w świecie, poprzez budowanie swojej polityki w zgodzie i porozumieniu z partnerami Unii Europejskiej. Wpisując nasz interes, jako państwa w interes całej Unii Europejskiej jesteśmy w stanie go forsować i bronić. Zdaniem PO dopuszczenie do rozpadu solidarności europejskiej, sprawiłoby, że Polska stałaby się krajem peryferyjnym politycznie, co byłoby ogromnym niebezpieczeństwem.
Program „Polska Obywatelska 2.0” porusza również temat polskiego szkolnictwa, w którym powinno stawiać się na nowoczesność i dobrze zorganizowaną szkołę, gdzie każdy uczeń odnajdzie się na miarę swoich możliwości i swoich marzeń. Jak mówiła podczas konferencji Danuta Ciborowska, nowe wyzwania cywilizacyjne, np. globalizacja, terroryzm i cyber-terroryzm, powodują, że polska szkoła musi dostosowywać się do tych wyzwań. – Polski uczeń, w polskiej szkole musi wiedzieć, jaki, kiedy i gdzie się zachować. Musi być pewny tego, co zrobi. Polską szkołę trzeba zmieniać, ale nie może być w niej rewolucji. Trzeba ją zmieniać systematycznie, stopniowo, bardzo łagodnie przechodzić z jednego etapu w drugi. Platforma Obywatelska w filarze „przyszłość” ma pracować nad tym, by szkoła była dostosowana do wszystkich potrzeb ucznia i ułatwić mu poruszanie się w dzisiejszym świecie.
Platforma Obywatelska w swoim programie chce również, by państwo było bliżej swojego społeczeństwa i panował w nim porządek demokratyczny, zapewniony przez konstytucję. – Bardzo ważne jest, żeby jej reguły były przestrzegane. Mówiła Halina Ciunel. – Nad sprawnym używaniem i funkcjonowaniem konstytucji, ma stać prawdziwie niezależny Trybunał Konstytucyjny. PO obiecuje, że jak dojdzie do władzy to zmieni się wybór członków do tego trybunału, tak, aby zapewnić ich niezależność. Wyglądać ma to w ten sposób, że członków Trybunału Konstytucyjnego ma wybierać Sejm i Senat, ale kandydatów na tych sędziów mają wybierać wszystkie Rady Wydziałów uniwersytetów prawniczych oraz Rady Sędziów Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego. Platforma Obywatelska pragnie również zapewnić niezależność Prokuratury Generalnej oraz zlikwidować CBA, które zdaniem partii jest w całości kierowane przez polityków.
Program „Polska Obywatelska 2.0” chce również wprowadzić tzw. „czek dla rodziny”. Polegać ma to na tym, że osoby posiadające w rodzinie chore dzieci lub osoby starsze, będą mogły wykorzystać te pieniądze w usługach rehabilitacyjnych lub innych niezbędnych do poprawienia stanu zdrowia. Jak powiedziała Ewa Zakrzewska, wprowadzony ma być bon na leki w wysokości 200 złotych. – Ten bon nie będzie tylko dla osób starszych. On będzie dla wszystkich, którzy potrzebują tej pomocy na leki. Ponadto Platforma Obywatelska w swoim programie „Polska Obywatelska 2.0” ma zamiar poprawić program „500+” tak, żeby wszystkie dzieci otrzymały te pieniądze.
Podczas konferencji PO poruszony został również temat Małego Ruchu Granicznego. Jak powiedział Jarosław Słoma, Platforma Obywatelska chce przywrócenia MRG z Obwodem Kaliningradzkim. – Szczególnie na Warmii i Mazurach dobitnie brzmi alternatywa, albo „Polska europejska” albo „Polska PiS-owska”. Dodatkowo Jarosław Słoma stwierdził, że Olsztyn jest dobrym przykładem niedoskonałości programu „500+”. W ewidencji ludności na koniec ubiegłego roku w Olsztynie odnotowano 31 tysięcy dzieci do 18 roku dzieci, a świadczenie „500+” otrzymuje ok. 13 tysięcy dzieci. Jak zapewniają członkowie Platforma Obywatelska, partia ma zamiar zmienić tą sytuację i nie ma powodu, by wykluczać z tego programu pierwszego dziecka w rodzinie oraz samotnych matek.
Fotorelacja: