Policja podsumowała akcję “Znicz 2019”. Nie był to bezpieczny weekend na warmińsko-mazurskich drogach

0
492
Miejsce zdarzenia drogowego w powiecie ostródzkim. Rozbity Seat Ibiza poza drogą

Za nami cztery dni i cztery noce intensywnej pracy policjantów, wspieranych przez funkcjonariuszy innych służb, podczas ogólnopolskich działań „Znicz”, poświęconych dbaniu o bezpieczeństwo mieszkańców i gości, którzy w pierwszy długi listopadowy weekend odwiedzili Warmię i Mazury. Niestety nie obyło się bez groźnych zdarzeń drogowych i nieodpowiedzialnych kierowców, wobec których odpowiednie kroki podjęli policjanci. 

Ponad 2600 funkcjonariuszy – głównie policjantów, wspieranych przez funkcjonariuszy m.in. Straży Granicznej, Żandarmerii Wojskowej, straż miejskich i gminnych – dbało o bezpieczeństwo i porządek podczas długiego weekendu związanego ze świętem Wszystkich Świętych. Kierowali ruchem pojazdów, dbali o bezpieczne przemieszczanie się pieszych, koordynowali ruch przy parkingach. Ponadto interweniowali na trasach regionu pracując na miejscach zdarzeń drogowych oraz kontrolując prędkość aut i trzeźwość kierowców.

Według wstępnych danych, policjanci na Warmii i Mazurach odnotowali 10 wypadków drogowych, w których niestety 1 osoba zginęła, a 16 zostało rannych. Policjanci w trakcie prowadzonych kontroli zatrzymali także 36 nietrzeźwych kierowców i byli wzywani do blisko 200 kolizji.

Powiat olsztyński

Od czwartku 31 października do 3 listopada 2019 roku na terenie powiatu olsztyńskiego doszło do 34 kolizji oraz 4 wypadków drogowych, w których ranne zostały 4 osoby. Policjanci zatrzymali w tym czasie również 5 kierowców, którzy wsiedli za kierownice po alkoholu.

Powiat bartoszycki

Na drogach powiatu bartoszyckiego podczas działań pracowało ponad 30 policjantów. Obyło się bez wypadków drogowych i poważnych kolizji. Policjanci dbali o to, aby ruch na drogach dojazdowych do cmentarzy odbywał się płynnie, a w razie potrzeby kierowali nim ręcznie. Funkcjonariusze skontrolowali 114 kierujących pojazdami. Spośród ujawnionych wykroczeń ponad 80 % stanowiły te związane z przekroczeniem dozwolonej prędkości. Trzech kierujących nie stosowało się do obowiązku zapinania pasów bezpieczeństwa. Funkcjonariusze zatrzymali też 5 dowodów rejestracyjnych. W czwartek wzorową postawą wykazali się pracownicy firmy ochroniarskiej, którzy widząc chwiejącego się na nogach mężczyznę nie pozwolili mu odjechać motorowerem spod sklepu i wezwali policjantów. Interweniujący policjanci sprawdzili trzeźwość 45–latka i okazało się, że ma on w organizmie ponad 2 promile alkoholu. W niedzielę na trasie Gałajny – Górowo Iławeckie policjanci z drogówki zatrzymali do kontroli drogowej rowerzystę. 39–letni mieszkaniec gminy miał w organizmie ponad 2 promile alkoholu. Pijani kierujący odpowiedzą przed sądem.

Powiat ostródzki

Na terenie powiatu ostródzkiego doszło do jedynego na Warmii i Mazurach śmiertelnego wypadku drogowego w trakcie działań „Znicz 2019”. Doszło do niego w niedzielny poranek w okolicy Starych Jabłonek. Tam kierujący osobowym Seatem Ibiza 20-latek, z nieznanych na ten moment przyczyn, na prostym odcinku drogi zjechał na przeciwległy pas jezdni, następnie na pobocze i uderzył w drzewo. Niestety mimo udzielonej pomocy, kilka godzin później zmarł w szpitalu. Na stopień obrażeń jakich doznał miał niewątpliwie wpływ fakt, że w trakcie jazdy nie miał zapiętych pasów bezpieczeństwa.

Do niebezpiecznego zdarzenia drogowego doszło także w niedzielę (03.11.2019) około godz. 19:00 na drodze S7 na wysokości Miłomłyna. Według ustaleń pracujących na miejscu policjantów 70- letni kierujący volkswagenem jadąc pod prąd zmusił jadących prawidłowo do wykonania gwałtownych manewrów, w wyniku czego doszło do zderzenia łącznie 5 pojazdów. Na szczęście nikt nie został ranny. Uszkodzeniom uległy jedynie pojazdy. Osobom uczestniczącym w zdarzeniu udzielona została pomoc medyczna na miejscu. Nikt nie potrzebował hospitalizacji. Policjanci podjęli decyzję o zatrzymaniu prawa jazdy 70-latkowi. O jego dalszym losie zadecyduje sąd.

BRAK KOMENTARZY