Realizacja projektu rozpoczęła się we wrześniu 2019 roku. Jego głównym celem było zwiększenie atrakcyjności dla wybranego obszaru kulturowego, poprzez poznanie jego historii i tożsamości.
Projekt “Bałtycka Odyseja – tworzenie wspólnego obszaru historycznego i kulturowego” został włanie podsumowany. O działaniach w projekcie oraz osadzie Sędyty w Lesie Miejskim opowiedzą przedstawiciele Urzędu Miasta Olsztyna i Towarzystwa Naukowego “Pruthenia” z Olsztyna.
Wśród zadań zrealizowanych przez samorząd Olsztyna są m.in.:
– projekt budowlany osady archeologicznej na terenie Lasu Miejskiego,
– digitalizacja przedmiotów wydobytych podczas wykopalisk archeologicznych na terenie starego miasta w Olsztynie (kafle, naczynia, kule armatnie, monety), które będą udostępnione na stronie internetowej www.wirtualnemmuzeum.olsztyn.eu oraz wystawione w gablotach w budynku ratusza,
– wizualizacje 3D: wizualizacja obejmująca część średniowiecznych budowli obronnych na terenie starego miasta (Brama Górna, przedbramie, rondela, fragmenty miejskich murów obronnych) oraz wizualizacja wczesnośredniowiecznego kompleksu osadniczego na terenie Lasu Miejskiego.
Realizacja projektu jest dofinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Instrumentu Sąsiedztwa.