Podpisano kolejne umowy na inwestycje w miastach sieci Cittaslow

0
4104

Kolejne 20 projektów zostanie zrealizowanych w miastach sieci Cittaslow. Tym razem wstępne umowy na inwestycje z dofinansowaniem podpisały gminy: Barczewo, Górowo Iławeckie, Nidzica, Olsztynek oraz Biskupiec.

Dziś (30.01) w Urzędzie Marszałkowskim w Olsztynie, Marszałek Gustaw Marek Brzezin razem z zarządem podpisał umowy na 20 projektów do zrealizowania inwestycji w miastach sieci Cittaslow. Łączna kwota tych umów to 72,8 miliona złotych, z czego 62 miliony to dofinansowanie. Jak powiedział na początku spotkania Gustaw Marek Brzezin, takie wydarzenia zawsze sprawiają radość, ponieważ otrzymanie dofinansowanie nie jest łatwe. – Te pieniądze nie są rozdawane. Trzeba spełnić przede wszystkim wymogi te najtrudniejsze, rewitalizacyjne i te, które są w RPO 2014-2020 wymagane. Dostosować strategię, przygotować projekty tak, żeby mogły one spełniać te zasadnicze normy i wiemy, że to trwało dość długo. Dziś jednak możemy cieszyć się, ponieważ wszystkie miasta, które są w stowarzyszeniu, dopełniło wymogów i niektóre z nich mają już podpisane umowy zasadnicze, na realizację.

Umowy na realizację projektów podpisał m.in. Burmistrz Nidzicy Jacek Kosmala. Burmistrz podpisał umowy na 5 projektów o łącznej wartości 17,6 miliona złotych, z czego 15 milionów to dofinansowanie. Inwestycje, jakie mają zostać wykonane to: przebudowa parku na jeziorkiem – urządzenie terenów zielonych w sąsiedztwie parku, rewitalizacja centrum miasta Nidzica (zagospodarowanie piwnicy ratusza oraz stworzenie Sali konferencyjnej umożliwiającej prowadzenie szkoleń), przebudowa rynku w centrum Nidzicy, remont zamku i wzgórza zamkowego w Nidzicy oraz przebudowa parku nad jeziorkiem. Burmistrz Kosmala po podpisaniu tych umów stwierdził, że jest to dla niego wyjątkowa kadencja. – W ciągu tych 4 lat, Nidzica zmieni się nie do poznania. Niedawno podpisywaliśmy umowę na przebudowę dróg wojewódzkich, kilka dni temu na zakup wozu strażackiego, a dziś kolejny etap – 5 projektów, jeśli chodzi o zmiany miasta. Jest mi niezmiernie miło przyjeżdżać do tego budynku po raz kolejny. Te wizyty, ta praca tych ludzi przynosi efekty dla takich małych miasteczek, jak Nidzica.

Ponadto umowy podpisały gminy: Barczewo – 3 projekty za 11,9 miliona złotych, z czego 10 milionów to dofinansowanie, Górowo Iławeckie – 4 projekty za 10,8 miliona złotych, z czego 9,2 miliona to dofinansowanie, Olsztynek – 4 projekty za prawie 11 milionów złotych, z czego ponad 9 milionów to dofinansowanie oraz Biskupiec na blisko 21,7 miliona złotych, z czego 18,4 miliona to dofinansowanie.

Fotorelacja:

BRAK KOMENTARZY