Radni byli zainteresowani planami pomocy samorządu województwa warmińsko-mazurskiego powodzianom, a informacje w tej sprawie przedstawił marszałek Marcin Kuchciński.
Na wrześniowej sesji sejmiku, swoje stanowiska i dorobek zaprezentowały: Mazurski Park Krajobrazowy (Krutyń), Zespół Parków Krajobrazowych Pojezierza Iławskiego i Wzgórz Dylewskich (Jerzwałd), Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej (Żytkiejmy), Park Krajobrazowy Wysoczyzny Elbląskiej (Elbląg), Welski Park Krajobrazowy (Jeleń), a także Brodnicki Park Krajobrazowy (województwa kujawsko-pomorskie i warmińsko-mazurskie) oraz Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy (województwa kujawsko-pomorskie i warmińsko-mazurskie).
Radni byli zainteresowani planami pomocy samorządu województwa warmińsko-mazurskiego powodzianom, a informacje w tej sprawie przedstawił marszałek Marcin Kuchciński.
– Jesteśmy po szczegółowych rozmowach w tej sprawie w gronie marszałków wszystkich polskich województw – mówił marszałek. – Chcemy przeznaczyć wsparcie na odbudowę zalanych terenów, jednak do tego potrzebna jest szczegółowa inwentaryzacja strat i potrzeb. Już teraz deklarujemy przekazanie 1 mln zł na taką pomoc, a po konsultacjach z Kuratorium Oświaty w Olsztynie zadeklarowaliśmy też wsparcie organizacyjne i finansowe na organizację „zielonych szkół“. Trzeba pomagać szybko, ale racjonalnie. Szczegółowe decyzje powinny zapaść wkrótce.
Radni przyjęli też m.in. uchwałę w sprawie uchwalenia programu współpracy samorządu województwa z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie na rok 2025.
Organizacje pozarządowe w 2025 roku będą się między innymi skupiać wokół organizacji wielkich wydarzeń: 25. rocznicy podpisania porozumienia między samorządem województwa warmińsko-mazurskiego a radą generalną Departamentu Côtes d’Armor, 75. rocznicy deklaracji Schumana, 40. rocznicy Układu z Schengen i piątych obchodów Dnia Pamięci Ofiar Obu Totalitaryzmów na Warmii i Mazurach.