Po raz 24. rozpoczęto rok akademicki na UWM

0
382
Uroczystą inauguracją roku akademickiego 2022/2023 Uniwersytet Warmińsko-Mazurski zaczyna pisać kolejny rozdział w swojej ponad 23-letniej historii.

W swoim inauguracyjnym przemówieniu rektor UWM prof. Jerzy Przyborowski poświęcił sporo uwagi namysłowi nad tym, z jakimi zadaniami będziemy się mierzyć w najbliższych miesiącach. Przypominał, że nie wolno nam, społeczności akademickiej, zapominać nawet na chwilę o tym, że tuż przy naszej granicy toczy się wojna rozpoczęta przez barbarzyńską agresję Rosji. Podkreślał też, że nasze wsparcie dla Ukrainy nie może tracić na sile, że powinno być przemyślane.

– Żyjemy w czasach niezwykłych: pełnych wyzwań i trudności – powieedział rektor UWM. I dodał: – Rok 2022 to nie tylko czas odrabiania strat po pandemii, ale przede wszystkim czas wojny w Ukrainie oraz wysokiej inflacji i postępującego kryzysu. Wszyscy wciąż zadajemy sobie pytanie, co przed nami. Tego oczywiście nikt nie wie, ale pomimo wszystkich tych trudności, musimy im stawiać czoła. Należy śmiało patrzeć w przyszłość, myśleć o dalszym rozwoju i podejmować działania, które nie tylko złagodzą negatywne skutki tych wszystkich złych rzeczy, ale pozwolą je z naszego życia wyeliminować i pozwolą także na dynamiczny rozwój. Tak postrzegam z głęboką wiarą i nadzieją najbliższą przyszłość Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, naszego Uniwersytetu.

Ważną kwestią dla funkcjonowania uczelni są inwestycje. Profesor Przyborowski przypomniał, że dobiega końca budowa Wydziału Prawa i Administracji, rozbudowa szpitala uniwersyteckiego oraz Ośrodka Radiochirurgii Mózgu, Głowy i Szyi z ultranowoczesnym mikroakceleratorem liniowym do radiochirurgii. Do 2025 roku na UWM powstanie Centrum Badawcze Klinicznych Nauk Weterynaryjnych, czyli tak zwana klinika weterynaryjna zwierząt towarzyszących.

– Bardzo zaawansowana jest koncepcja budowy nowego wysokospecjalistycznego szpitala klinicznego wraz z centrum kształcenia medycznego i rozwoju fizycznego – mówi rektor UWM. – Planujemy też modernizację niezwykle urokliwego budynku Wydziału Rolnictwa i Leśnictwa, niemal ostatniego takiego budynku w starej zabytkowej części Kortowa.

BRAK KOMENTARZY