“Po pierwszym roku rządów PiS-u zadłużenie Polski wzrosło o 94 miliardy złotych”

0
1980
Anna Wasilewska i Janusz Cichoń, posłowie na Sejm RP.

Posłowie Platformy Obywatelskiej zorganizowali konferencję prasową, na której poruszone zostały m.in. tematy związane z finansami publicznymi, a także z Krajową Administracją Skarbową.

Powstanie Krajowej Administracji Skarbowej nie miało oznaczać żadnych zwolnień. Stało się jednak zupełnie inaczej– Deklaracje PiSu w tym zakresie, mówiące o tym, że wszyscy dostaną propozycję zatrudnienia, z wyłączeniem osób, które mają wiek emerytalny, były rzucone na wiatr. Pracę straciły 2664 osoby, z tego 116 osób w samym Olsztynie. Przy czym takich osób, którym nie uzasadniono zupełnie braku nawiązania współpracy jest w całym kraju 1200, a w województwie warmińsko-mazurskim mamy 61 takich osób. To są często ludzie, bardzo oddani tej pracy, z zasługami i sporym doświadczeniem. Właśnie odbywają się postępowania prokuratorskie w tej sprawie. – powiedział Janusz Cichoń, Poseł na Sejm RP.

Przypomnijmy, że Krajowa Administracja Skarbowa to połączenie Administracji Podatkowej, Kontroli Skarbowej i Służby Celnej. KAS zaczął działać 1 marca 2017 roku. W ramach Krajowej Administracji Skarbowej działają, Krajowa Szkoła Skarbowości, Krajowa Informacja Skarbowa oraz centrum informatycznie KAS.

Czy dzięki utworzeniu KAS, poprawiła się ściągalność VAT w Polsce?- Mamy dowody na to, że ta ściągalność VAT-u, którą się rząd tak chwali, również pozostawia wiele do życzenia. W 2016 roku, relacja ściągniętego podatku VAT do PKB wynosi 6,9 %, czyli jest taka sama jak w roku 2015. Oznacza to, że efektów w 2016 roku praktycznie żadnych w tym aspekcie nie było. – mówi Janusz Cichoń.

Niepokojące według posła Janusza Cichonia jest również to, że bardzo szybko zaczęło rosnąć zadłużenie Polski- Pan Premier Morawiecki zwraca uwagę na to, że w latach 2008-2015 nastąpił duży wzrost zadłużenia Polski. Jest to wzrost około 40 miliardów rocznie. Natomiast jeżeli spojrzymy na pierwszy rok rządów PiS-u to dług ten wzrósł o 94 miliardy. Jest to naprawdę tempo, które musi nas niepokoić, zwłaszcza biorąc pod uwagę koszty obsługi tego zadłużenia, które przekraczają w tej chwili 30 miliardów złotych rocznie.

Ważna sprawa również dotyczy opieki lekarskiej w szkołach. Rząd ma zakupić 16 dentobusów, które mają poprawić dostęp do opieki lekarskiej w szkołach wiejskich- Partia rządząca obiecywała, że do wszystkich szkół wiejskich i tych w mniejszych miejscowościach wróci stomatolog. Niestety tak się nie stało, ale teraz została podjęta zmiana do ustawy. Będzie zakupionych 16 dentobusów, czy takich dużych samochodów, które będą wyposażone w całą aparaturę do leczenia zębów. Jest to jakiś mały krok, który może poprawić w szkołach wiejskich opiekę lekarską, ale zobaczymy czy ten pomysł się sprawdzi. – dodała Anna Wasilewska, Poseł na Sejm RP.

Fotorelacja:

BRAK KOMENTARZY