Po nitce do kłębka, czyli majówka w skansenie

0
1727

Miejsce gdzie tradycyjny wiejski jarmark przeplata się z współczesną sztuką i rzemiosłem ludowym, a świat zwierząt gospodarskich odsłania swoje tajemnice. Skansen w Olsztynku zaprasza na majówkę pełną przygód.

W tym roku majówkę w skansenie otworzy 1 maja Jarmark sztuki nie tylko ludowej. Tegoroczny wątek majówkowego Jarmarku odbędzie pod hasłem Od nitki do kłębka. Zobaczymy jak tańcują igła z nitką i  przędza z drutami. Będzie się można przekonać czy haft to rzeczywiście tylko ozdoba, poznać tajniki pracy na warsztacie tkackim i sprawdzić co kijanka ma wspólnego z czystym prześcieradłem. Na entuzjastów mody retro czeka przebieralnia ze strojami ludowymi. Na pamiątkę będzie można odmalować modnego Warmiaka i Warmiankę na szkle i wygalantować lalkę ze szmatek.

Impreza odbędzie się w godz. 10:00-16:00. Towarzyszyć jej będzie kiermasz rzemiosła, sztuki i regionalnych kulinariów. Odbędą się pokazy haftowania czepców ludowych, tkania, dziergania na drutach, szydełkowania, prania przy pomocy dawnego sprzętu, krochmalenia, maglowania oraz strzyżenia owiec. Na scenie wystąpi zespół Dzikie Jabłka, Mazurski Zespół Pieśni i Tańca EŁK oraz zespół Budyń, Diamonds i Szarlotki.

To jednak nie koniec majówkowych atrakcji. 2-go maja olsztynecki skansen zaprasza na muzealną kinotekę. To jedyne takie kino z wyjątkowym klimatem. Dla miłośników filmów przygotowano projekcje o tematyce muzealnej i bajki dla dzieci w wozowni karczmy z Małszewa.

Natomiast 3 maja muzeum zaprasza na imprezę Poznaj zwierzęta w skansenie – Koń jaki jest każdy widzi. Impreza ma na celu pokazanie roli koni dawniej i dziś. Organizatorzy zaplanowali pokazy kucia i werkowania, pracy w polu oraz skoków i jazdy konnej. Odbędą się wycieczki edukacyjne po Parku Etnograficznym (o godz. 12.00 i 14.00) oraz oprowadzanie w siodle. Dzieci będą mogły pobawić się „końskimi zabawkami”, w tym bardzo popularnym niegdyś konikiem na biegunach oraz wziąć udział w konkursie plastycznym na najpiękniejszy portret konia, zaś dorośli będą mogli zmierzyć się w III zawodach w „rzucie podkową”. Wydarzeniu towarzyszyć będzie również wystawa ze zbiorów muzeum pt. Koń nie tylko pług ciągnie. Muzeum w Olsztynku posiada hodowle Konia Zimnokrwistego w typie sztumskim oraz Konika Polskiego, który wywodzi się od wymarłego dzikiego konia tarpana. Początek imprezy o godz. 10:00.

Więcej informacji na stronie internetowej www.muzeumolsztynek.pl

 

BRAK KOMENTARZY