PKP IC podnosi ceny. Koniec biletu weekendowego

0
146
Miliony dla PKP
13 stycznia zacznie obowiązywać „zmodyfikowany” cennik biletów na pociągi PKP IC. Przewoźnik tłumaczy zmiany rosnącymi kosztami działalności, zwłaszcza – cenami energii trakcyjnej, oraz modernizacją taboru i zapleczy technicznych.
Zmienią się też oferty specjalne: miejsce popularnego Biletu Weekendowego zajmie Multiprzejazd, zachęcający do podróży… między wtorkiem a czwartkiem.

Ostatnia systemowa zmiana cen biletów PKP IC miała miejsce w latach 2013-2014. – Od ostatniej aktualizacji cen biletów istotnie zwiększyły się koszty działalności spółki. Między 2014 a 2020 rokiem wzrost w tym zakresie wyniósł ponad 30% w przeliczeniu na pasażera. O ponad 140% wzrosły koszty związane z remontami taboru kolejowego oraz stacji postojowych. Znacząco wzrosły ceny energii trakcyjnej – o około 65% w przeliczeniu na jednego pasażera – przekonuje spółka.

W ostatnich latach ceny biletów aktualizowali też przewoźnicy regionalni. – Doprowadziło to do sytuacji, w której bilety na pociągi dalekobieżne w niektórych relacjach były tańsze od biletów na połączenia przewoźników regionalnych, operujących na tych samych trasach, którzy mieli dłuższe czasy przejazdu. Konieczne było zatem urealnienie cennika oraz dostosowanie go do sytuacji rynkowej – czytamy w komunikacie PKP IC.

Podwyżki w sposób znaczący dotkną m.in. podróżujących z Olsztyna do Warszawy i Gdańska.
Drożyzna z Olsztyna 
Wzrost wynosi nawet kilkanaście, a w niektórych przypadkach kilkadziesiąt procent. Tak jest np. na trasie Olsztyn-Warszawa. Tutaj wg starego cennika drugą klasą można było jechać za 39,90 zł, a w nowym cenniku jest to już 50 zł. Mamy zatem podwyżkę o 25 proc. Według nowego cennika za przejazd trasą Olsztyn Główny-Gdańsk zapłacimy 52 zł zamiast 39,90 zł.
Koniec biletu weekendowego
Przestanie też obowiązywać oferta biletów weekendowych, których celem było zachęcenie podróżnych do korzystania z pociągów PKP Intercity w weekendy. Bilet w najtańszej wersji na drugą klasę kosztuje 81 złotych i umożliwia podróżowanie wszystkimi pociągami IC i TLK od godziny 19 w piątek do poniedziałku, do 6 rano. Był bardzo atrakcyjną propozycją dla pasażerów na weekendowe podróże i działał od lat.
ŹRÓDŁO: Rynek Kolejowy

BRAK KOMENTARZY