Olsztyński Budżet Obywatelski. Mieszkańcy biorą sprawy w swoje ręce

0
1568
OBO-konferencja

W Parku Centralnym prezydent Olsztyna wraz z zespołem koordynującym Olsztyński Budżet Obywatelski zachęcali do głosowania na wybrane projekty z OBO.

W tym roku Olsztynianie znów wzięli swoje ręce i zgłosili mnóstwo projektów do realizacji w ramach OBO. Ostatecznie, po ocenie merytorycznej, do głosowania zakwalifikowano 140 projektów, z czego 111 z nich to projekty osiedlowe, a pozostałe to projekty ogólnomiejskie. Każde z dwudziestu trzech osiedli będzie mogło zrealizować projekt do 110 tys. złotych. Na projekt ogólnomiejski przewidziano w budżecie obywatelskim milion złotych.

– Wiemy już, że na zgłoszone projekty z osiedli Zielona Górka i Kortowo na pewno zostaną zrealizowane, bo tam pod głosowanie zostanie poddane tylko po jednym projekcie – mówi Łukasz Łukaszewski, przewodniczący zespołu koordynującego Olsztyński Budżet Obywatelski. – Na przeciwnym biegunie są osiedla Śródmieście i Pojezierze skąd zgłoszono po kilkanaście projektów.

Na liście projektów ogólnomiejskich znalazło się m.in. utworzenie Parku Zacisze u zbiegu ulic Bukowskiego i Bartąskiej, budowa aplikacji mobilnej “Olsztyn dzisiaj”, której zdaniem byłoby informowanie o aktualnych wydarzeniach w mieście, organizacja europejskiego kongresu architektonicznego w stolicy Warmii i Mazur, system samoobsługowych wypożyczalni rowerowych, czy budowa Łynostrady – ciągu pieszo-rowerowego wzdłuż Łyny od Parku Centralnego po ulicę Iwaszkiewicza.

– Cieszy coraz większa aktywność mieszkańców w procesie decydowania o mieście – mówi Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna. – To nie tylko realizacja marzeń i oczekiwań wobec tego, co powinno znaleźć się w Olsztynie, ale także rozwój społeczeństwa obywatelskiego.

Wkrótce rozpocznie się decydująca faza III edycji OBO, bo mieszkańcy będą mogli głosować na projekty, które ich zdaniem powinny być zrealizowane.

– Rozpoczynamy głosowanie od 12 września i potrwa ono do 27 września. Piątego października powinniśmy poznać wyniki – wyjaśnia prezydent Olsztyna.

Głosowanie będzie odbywać się przez internet, w filiach miejskiej biblioteki, czy w Urzędzie Miasta.

Więcej na temat OBO oraz budżetów obywatelskich w innych miastach powiatu w następnym wydaniu “Gazety Warmińskiej”

BRAK KOMENTARZY