Olsztyńscy projektanci edukacji ponownie nagrodzeni

0
318

Doskonała passa olsztyńskich uczniów i ich opiekunów ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Olsztynie. W 13. edycji konkursu wydawnictwa Nowa Era – “Projektanci Edukacji” ich oryginalny projekt zyskał uznanie drugi raz w ciągu kilku miesięcy.

Projekt zrealizowany przez młodych naukowców nawiązuje do trwającego właśnie Roku Mikołaja Kopernika. Dzięki wykorzystaniu ośmiu robotów Photon i SkriBot grupa stworzyła mobilny model Układu Słonecznego, odwzorowanego w skali zapewniającej rozlokowanie wszystkich planet na niewielkiej przestrzeni, np w sali gimnastycznej.

W I etapie konkursu, który zakończył się w styczniu, olsztyński projekt dostał nagrodę Jury Konkursy – grant w wysokości dwóch tys. złotych. Teraz zadanie uzyskało Złoty Grant, nagrodę kolejnych trzech tys. złotych.

– To ogromne wyróżnienie dla naszego projektu, który znalazł się wśród sześciu najlepszych nagrodzonych w tym konkursie – mówi opiekun grupy, nauczyciel fizyki z SP6, Ryszard Pieluchowski. – Łącznie w konkursie rywalizowało ponad 500 projektów zgłoszonych z całej Polski. Emocje są przeogromne, tym bardziej że na sukces pracowały przede wszystkim dzieci z klasy 3A, którą jako całość włączyłem do projektu, pięciu uczniów klas 8, jak również rodzice uczniów, nauczyciele oraz dyrekcja szkoły.

Realizacja zadania wiązała się z szeregiem wyzwań. Polegały m.in. na odpowiednim skonfigurowaniu robotów, wydruk planet w drukarce 3D czy zmobilizowanie uczniów do poświęcenia swego wolnego czasu na rzecz projektu. Jednak udało się przezwyciężyć przeszkody.

– Cały czas pracujemy nad udoskonaleniem projektu – dodaje Ryszard Pieluchowski. – Zmieniamy scenariusz, poprawiamy oprogramowanie dla torów ruchu robotów, doskonalimy elementy pokazu. Prezentujemy też nasz projekt w różnych placówkach edukacyjnych Olsztyna.

Po zdobyciu grantu II etapu projekt został zgłoszony do Ogólnopolskiego Konkursu “Nauki Przyrodnicze na Scenie” w Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu w kategorii Astronomia i eksploracja kosmosu w edukacji. Wydarzenie odbędzie się we wrześniu

BRAK KOMENTARZY