Olsztynek miastem św. Piotra

0
4056
Od lewej: Jego Ekscelencja ks. Arcybiskup Metropolita Józef Górzyński i Jego Eminencja ks. Kardynał Stanisław Dziwisz

W pierwszą niedzielę  września w Olsztynku gościł ks. kard. Stanisław Dziwisz. Celem jego wizyty było odprawienie uroczystej Mszy Św., połączonej z udzieleniem błogosławieństwa dla mieszkańców. Powód wizyty wynika również stąd że Olsztynek to jedno z miast, którego patronem jest św. Piotr.

Kilka lat temu Olsztynek został formalnie uznany przez stolicę apostolską miastem św. Piotra. Potwierdza to dokument watykański, który obecnie znajduje się w miejskich zbiorach.  Ponad pięć lat temu delegacja miasta, złożona z burmistrz, radnych i ks. dziekana Stanisława Pietkiewicza przywiozła z Krakowa do kościoła pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa relikwie Jana Pawła II. A w 2015 roku plac przed ratuszem został oficjalnie nazwany Placem Św. Piotra.

Wielkie przywiązanie miasta do patrona podkreśla także burmistrz Olsztynka Artur  Wrochna –
Nazwaliśmy plac miejski imieniem św. Piotra, ponieważ zagościł już u nas tak naprawdę w średniowieczu. Podczas wykopalisk, które odbyły się kilka lat temu przy placu, napotkaliśmy na 4 tłoki pieczętne miasta, w tym jeden ze średniowiecza, które można obecnie oglądać w naszym muzeum. Wszystkie noszą podobiznę św. Piotra. Dlatego z dumą chwalimy się, że jesteśmy miastem św. Piotra i mamy swój mały plac Jego imienia.

 Radości z powodu uroczystości, o której było wiadomo już od kilku miesięcy, nie ukrywał Arcybiskup Metropolita Warmiński Józef Górzyńskimuszę podziękować włodarzom miasta, którzy idealnie połączyli różne wątki, które pozwalają nam nie tylko przeżywać to wydarzenie, ale zaznaczają też ważne momenty w historii Olsztynka.

Wysoka rangę uroczystości nadała obecność ks. kard. Stanisława Dziwisza, najbliższego świadka całej drogi życiowej i pontyfikatu Jana Pawła II, który celebrował uroczystą Mszę Świętą na Placu Św. Piotra przed ratuszem. Kardynał niezwykle cieszył się z uroczystości i podkreślał wagę tego miejsca ­–  Pobyt tutaj to dla mnie niezwykłe wydarzenie. To miejsce przypomina mi o śp. Janie Pawle II, który ukochał tę ziemię. Ostatni pobyt Karola Wojtyły jako księdza był właśnie tutaj. To stąd wyjechał do Warszawy do księdza Prymasa Wyszyńskiego, który mianował go na biskupa pomocniczego w Krakowie.

Fotogaleria 

BRAK KOMENTARZY