Olsztyn zaczyna oszczędzać na energii

0
441

Galopująca inflacja i horrendalne ceny energii elektrycznej zmuszają samorządy do poszukiwania oszczędności. Od 9 września w Olsztynie nie są podświetlane m.in. zabytkowe obiekty.

Iluminacja zabytkowych lub szczególnie istotnych budynków najczęściej służy wydobyciu ich niezwykłych walorów. W czasie kryzysu związanego z energetyką i finansami samorządów, aspekty estetyczne muszą jednak ustąpić tym ekonomicznym.

Dlatego już od 9 września nie jest podświetlany szereg budynków stolicy Warmii i Mazur. Iluminacja zostanie wyłączona w przypadku ratusza przy pl. Jana Pawła II, Wysokiej Bramy, bazyliki św. Jakuba, kościołów św. Jakuba, św. Józefa oraz Najświętszej Maryi Królowej Polski i Archaniołów Michała, Rafała i Gabriela (dawny kościół garnizonowy). To samo będzie dotyczyć I Liceum Ogólnokształcącego i dawnej wieży ciśnień, w której mieści się Obserwatorium Astronomiczne. – Oszacowaliśmy, że oszczędność na iluminacji w skali roku przy obecnych stawkach za energię elektryczną to nieco ponad 67 tys. złotych netto – mówi dyrektor Zarządu Dróg, Zieleni i Transportu, Marcin Szwarc.

Co istotne – w przypadku stawek oferowanych na 2023 rok, roczny koszt podświetlenia tych budynków wyniósłby 201 tys. złotych netto.

Dodatkowo – w nocy z 18 na 19 września – mają zostać wyłączone miejskie fontanny. Miesięczny koszt ich zasilania to ok. 6,5 tys. złotych.

BRAK KOMENTARZY