Olsztyn z nowym muralem

0
475

Ma blisko 130 metrów kwadratowych, a przy malowaniu go wykorzystano 180 odcieni niemal wszystkich kolorów. Mowa o nowym muralu, który powstał dzięki Olsztyńskiemu Budżetowi Obywatelskiemu “Mazurski Dziedziniec”

– Pracowaliśmy po 11 godzin dziennie, pogoda nam dopisała więc w pięć dni udało nam się namalować mural, który zaprojektowaliśmy zgodnie z zadaną tematyką  – mówi Dominik Rutkowski z KolorArt – choć nie obyło się bez niespodzianek, bo wjazd na podwórko, na którym wykonywaliśmy mural wiedzie przez niezwykle wąskie przejście pomiędzy budynkami, przez co nie dało się tam przetransportować rusztowania i musieliśmy wszystko przenosić ręcznie. Dodatkowo pod muralem znajduje się box śmietnikowy i musieliśmy trochę kombinować z rozstawieniem ruszowania, ale – jak widać – wszystko da się zrobić.

Do wykonania tego niezwykłego dzieła sztuki artyści użyli specjalnych sprayów i emulsji fasadowych.

– Mamy już sprawdzone produkty, które dają gwarancję, że przez 5 lat kolor muralu nie wyblaknie. I oczywiście pod spodem zawsze dajemy podkład, dzięki czemu prędzej odpadnie tynk niż nasz rysunek zmieni kolor – dodaje Rutkowski.

Mural jest jednym z elementów projektu 66. edycji Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego.Jego elementem jest też wymiana nawierzchni na całej powierzchni podwórka, zgodnie z ideą miasta gąbki. Teren zrewitalizowany w taki sposób pozwala na retencję wody i zapobiega zalaniom przy intensywnych opadach.

Powstanie muralu jest współfinansowane dzięki wsparciu samorządu województwa warmińsko-mazurskiego w konkursie “Łączy nas turystyka” w 2022 roku.

ŹRÓDŁO: UM Olsztyn

BRAK KOMENTARZY