Olsztyn w czołówce zrównoważonych miast

0
126

Poznaliśmy ranking przygotowany przez firmę projektowo-konsultingową Arcadis we współpracy z naukowcami z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Stolica Warmii i Mazur została sklasyfikowana wśród najlepszych.

Ranking Polskich Miast Zrównoważonych to ocena 50 największych miast w Polsce. Pod uwagę brane są trzy fundamentalne obszary zrównoważonego rozwoju, czyli społeczeństwo, środowisko i gospodarka.

– Ranking jest znakomitym sprawdzianem dla władz miejskich pokazującym, jak w przeciągu ostatnich kilku lat poszczególne miasta radziły sobie w trzech obszarach zrównoważonego rozwoju – mówi prezes zarządu firmy Arcadis, Jarosław Miziołek.

W klasyfikacji ogólnej nasze miasto zajęło siódme miejsce, dystansując m.in. Gdańsk, Białystok, Wrocław czy Katowice. Pierwsza trójka zestawienia to Warszawa, Toruń i Zielona Góra.

Stolica Warmii i Mazur najlepiej wypadła w obszarze środowiska (9. miejsce) oraz społeczeństwa (10.). Nieco gorzej, ale w górnej części klasyfikacji Olsztyn został oceniony w zakresie gospodarki (20. lokata). – W stosunku do ubiegłego roku awansowaliśmy o trzy miejsca – mówi prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz. – Mam nadzieję, że za rok będziemy jeszcze wyżej. Wszyscy pracujemy nad tym, by nasze miasto było jeszcze bardziej przyjazne i jeszcze bardziej zrównoważone.

Celem raportu jest porównanie, które miasta i na jakich polach radzą sobie najlepiej. Inspiracją dla stworzenia rankingu był raport “Arcadis Sustainable Cities Index”, który klasyfikuje 100 globalnych metropolii.

BRAK KOMENTARZY