Olsztyn uczestniczy w świętowaniu 30.rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów

0
284

30. rocznica pierwszych częściowo wolnych wyborów to okazja do radosnego świętowania. W Olsztynie obchody rozpoczną się we wtorek (4.06.) i potrwają do czwartku (6.06.)

4 czerwca 2019 r.
10:00  Instalacja przestrzenna – “30 lat wolności w Olsztynie”, plac Jana Pawła II 1
10:00  Wielka Księga Wolności – hol Urzędu Stanu Cywilnego
12:00  Wspólne z chórem Cantabile odśpiewanie Hymnu Polski na schodach Ratusza. W tym samym czasie hymn zabrzmi w innych miastach, które biorą udział w obchodach 4 czerwca.
20:00  Świetlna prezentacja logo obchodów na elewacji Ratusza

5 czerwca 2019 r. 
10:00 – Uroczysta sesja Rady Miasta Olsztyna, Ratusz, sala 219
12:30 – Menu Wolności, Park Centralny – więcej informacji poniżej

6 czerwca 2019 r.
19:00 – Debata “A co jeśli 4 czerwca by nie było?” – Zajezdnia w Parku Centralnym,

„Menu Wolności” to ogólnopolska akcja społeczna, wspólne i radosne świętowanie rocznicy wyborów, które przyniosły Polsce wolność. W Olsztynie z tej okazji będzie można skosztować 1989 dzyndzałków warmińskich.

Okrągły stół jest symbolem czasu przemian demokratycznych. Służył stronie rządowej i solidarnościowej nie tylko do podejmowania decyzji i ustaleń dotyczących losów państwa, ale także po prostu do jedzenia. W dwumiesięcznych obradach brało udział kilkaset osób, które spożywały wspólne posiłki przy stołach ustawionych w kuluarach Pałacu Namiestnikowskiego (dziś Prezydenckiego) serwowane przez najlepszych wtedy kelnerów z restauracji orbisowskiej w Wilanowie. Z archiwalnych materiałów filmowych wynika, że podczas obiadu kończącego obrady Okrągłego Stołu goście zjedli „galaretkę drobiową, zupę pomidorową z ryżem, eskalop wieprzowy i na deser pączek”. To właśnie menu – uchwycone w momencie historycznym – ma stać się punktem wyjścia dla wszystkich chcących świętować 30-lecie wolnych wyborów.

Olsztyn włączył się w akcję za sprawą połączonych sił profesjonalnych restauratorów oraz młodzieży. Dzyndzałki przygotują i będą serwować: Restauracja Zakątki Europy, Staromiejska, Krys-Stan, Pierogarnia Bruner oraz Zespół Szkół Gastronomiczno-Spożywczych w Olsztynie.

Daniem głównym będą dzyndzałki warmińskie – regionalna nazwa dla potrawy przypominającej pierogi. Dzyndzałki to popularna potrawa na Warmii, smaczna i łatwa w przygotowaniu, dzięki czemu zdobyła zwolenników już w całej Polsce. Wspólnej degustacji towarzyszyć będą występy artystyczne grupy Cheer Bis oraz Społecznego Zespołu Przedszkolno-Szkolnego nr 101 w Olsztynie. Początek 5 czerwca o 12:30 w olsztyńskim Parku Centralnym.

BRAK KOMENTARZY